Materiał Partnera Jak przebiega proces wykrawania laserowego?

Jak przebiega proces wykrawania laserowego?

Wykrawanie laserowe wykorzystuje się do obrabiania różnego rodzaju materiałów. Jest cenione za precyzyjne efekty, jakie pozwala osiągnąć. Warto zapoznać się, w jaki sposób dochodzi do cięcia laserem. Wyjaśniamy, dzięki jakim zjawiskom przebiega ten proces, jakie materiały są poddawane wykrawaniu laserowemu oraz dlaczego metoda cięcia cieszy się dużą popularnością.

Jak dochodzi do cięcia laserem?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem potrzebnym do przeprowadzenia procesu wykrawania laserowego jest laser. Urządzenie emituje spójną, spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, które może przybierać formę światła z zakresu widzialnego lub podczerwieni oraz ultrafioletu. Produkowana wiązka światła jest maksymalnie skupiona i przenosi dużą ilość energii, dzięki czemu w materiale pojawia się cięcie, które przebiega precyzyjnie na ściśle określonym obszarze.

Kolejnym elementem potrzebnym do zaistnienia procesu cięcia laserowego jest użycie gazu technicznego, którym może być azot, argon lub tlen. Cięcie może odbywać się w oparciu o różne reakcje. W zależności od specyfiki wykrawanego materiału może być to na przykład wypalanie, sublimacja lub topienie.

 Jakie materiały można wykrawać laserowo?

Wykrawanie laserowe może być używane do cięcia różnego rodzaju materiałów. Zalicza się do nich tworzywa sztuczne, takie jak akryl, guma, poliamid, poliwęglan lub poliester. Oprócz tego obróbce laserowej poddawane są drewno, papier, skóra, tkaniny, a także kartony.

W wielu gałęziach przemysłu istotną rolę odgrywa wykrawanie laserowe materiałów, jakimi są stal konstrukcyjna, stal nierdzewna oraz aluminium.

Zalety wykrawania laserowego

Wykorzystanie techniki wykrawania laserowego ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest precyzja wykonywanego cięcia. W ten sposób otrzymuje się idealnie gładkie krawędzie, dzięki czemu elementy bezpośrednio po wyjęciu z maszyny są gotowe do użycia. To sprawia, że czas potrzebny na obrobienie materiału zostaje skrócony do minimum.

Specjalista z firmy zajmującej się obróbką metalu Maro podkreśla kolejną zaletę: Wykrawanie laserowe umożliwia utrzymanie powtarzalności obrabianego materiału. Maszynowe cięcie laserem pozwala uzyskać pożądany kształt i rozmiar na wielu elementach. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia lub strat materiału jest niewielkie.

 Tym, co sprawia, że wykrawanie laserowe jest często preferowanym sposobem cięcia materiałów, jest również fakt, że używane do wycinki maszyny nie zużywają się. Nie pojawia się na przykład problem z częstym tępieniem się głowic. Brak konieczności wymiany części zmniejsza koszty związane z całym procesem.

 

 

Podziel się