Artykuł sponsorowany Węgiel jako opał

Węgiel jako opał

Węgiel od lat stosowany jest jako opał w domach. Jest on lubiany głównie ze względu na łatwość spalania, stabilną cenę i możliwość wyboru pomiędzy kilkoma różnymi rodzajami węgla. W przeciwieństwie do takich paliw, jak olej opałowy czy gaz, cena węgla nie zmienia się szybko, jest więc też ekonomiczny. Węgiel kupić można z dostawą do domu w węglikach.

Węgiel - tanie ogrzewanie

Do ogrzewania stosowany jest węgiel kamienny i ekogroszek. Jeszcze jakiś czas temu ogrzewać można było także węglem brunatnym, ale obecnie zakazane jest palenie nim w domach, co wynika z zapisów ustawy zapobiegającej smogowi. Węgiel kamienny ma relatywnie niewielką cenę w porównaniu do oleju opałowego czy gazu, jest też bardziej ekonomiczny w spalaniu niż drewno, co przekłada się finalnie na niższą cenę opalania domu węglem w porównaniu do drewna.

Jak mówi nam ekspert ze składu węgla Węglomiał Marcin Izdebski, zakup węgla nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Węgiel nie jest zawsze taki sam,a kwestią, która powinna zainteresować kupujących, jest jego wartość energetyczna, zwana także kalorycznością lub wartością opałową. Im wyższa kaloryczność węgla, tym dłużej się spala i daje tym samym więcej ciepła. Kaloryczność węgla zależna jest od kopalni z której jest pozyskiwany, a także od wielkości ziaren.


Ekogroszek a węgiel

Węgiel dzieli się na kilka sortymentów, wyróżnia się:

  • węgiel kostka, gruby, kęsy, orzech - o wielkości ziaren większej niż 25 mm
  • węgiel groszek, średni - o wielkości od 8 do 31,5 mm
  • węgiel drobny - wielkość ziaren do 50 mm
  • węgiel miałowy, miał - wielkość ziaren do 31,5 mm
  • węgiel mułowy, pylisty - ziarna do 1 mm.

Najczęściej w piecach spala się orzech, groszek lub miał. Od kilku lat popularny jest ekogroszek, który także jest odmianą węgla kamiennego. W jego odróżnianiu ważna jest jednak nie tylko wielkość ziaren, ale także zawartość substancji. Cechy ekogroszku to:

  • ziarna wielkości od 5 do 25 mm
  • zawartość siarki do 1%
  • zawartość popiołu do 10%.

Dlaczego ekogroszek cieszy się popularnością? Jest on dostępny w wygodnych, niewielkich workach, więc węgiel łatwo przechowywać. Poza tym podczas jego spalania wydziela się mniej dwutlenku węgla, co wpływa pozytywnie na środowisko, ale także przedłuża życie elementów komina oraz pieca, które w normalnych warunkach ulegają niszczeniu w wyniku powstawania kwasu siarkowego w wyniku reakcji siarki z parą wodną.

Co wybrać do palenia w domu? Ekogroszek z pewnością jest wygodniejszą i bardziej ekologiczną opcją od węgla kamiennego, ale ostateczny wybór zależy od wielu czynników. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas