Artykuł sponsorowany W jakim celu stosuje się siłowniki hydrauliczne?

W jakim celu stosuje się siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne są jednymi z najczęściej stosowanych elementów w każdym obszarze przemysłu. Dzięki nim możliwe jest poprawne funkcjonowanie wielu podstawowych urządzeń oraz maszyn, które potrzebują sprawnie działającej hydrauliki. Głównym zadaniem siłowników hydraulicznych jest zamiana dostarczanej im energii – powstającej wskutek wtłaczania do siłownika cieczy – na ruch posuwisty.

Siłowniki hydrauliczne i ich budowa

Niemal każdy z siłowników hydraulicznych stosowanych w przemyśle i dostępnych na rynku, zbudowany jest z sześciu podstawowych elementów, którymi są:

  • tłok,
  • tłoczysko,
  • uszczelnienie zewnętrzne
  • uszczelnienie wewnętrzne,
  • pokrywa,
  • zawory dławiące (będące opcją).

Najprostsze siłowniki hydrauliczne, które oferują czołowi producenci, są natomiast zbudowane z tłoka oraz tłoczyska. Taka prosta budowa pozwala na uzyskanie ruchu danego elementu w wielu urządzeniach. Siłowniki o wysokiej jakości dodatkowo posiadają powłokę antykorozyjną. Powłoka skutecznie chroni cały mechanizm, co jest szczególnie istotne
w przypadku bardzo niekorzystnych warunków, w jakich dany siłownik musi działać. Jak podkreśla specjalista z firmy „MEGAHYDRAL” PHU:

Zastosowanie dodatkowej powłoki skutecznie zabezpiecza cały mechanizm przed oddziaływaniem przede wszystkim wody oraz wilgoci. To chroni go przed powstawaniem korozji, która może doprowadzić do uszkodzenia lub nawet całkowitego zniszczenia danego siłownika – dodaje.

Wybór siłownika z dodatkową warstwą zabezpieczająca będzie zatem uzależniony od warunków, w jakich będzie musiał w przyszłości pracować.

Klasyfikacja siłowników hydraulicznych

Istotną kwestią w zakresie każdego z siłowników jest podział na sposób suwu, a dokładnie na jego kierunek. Siłowniki w oparciu o ruch dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • siłowniki z jednostronnym działaniem,
  • siłowniki z dwustronnym działaniem.

Ciecz w siłownikach hydraulicznych jednostronnych odpowiada za ruch tłoka tylko w jedną stronę, a do pozycji wyjściowej tłok musi wrócić samoczynnie – np. poprzez obciążenie jakie na niego oddziałuje. W przypadku drugiego rodzaju ciecz wypełnia cylinder, co wpływa na możliwość jego ruchu w obu kierunkach.

Siłowniki hydrauliczne – w jakich urządzeniach stosowane są najczęściej?

Zastosowanie siłowników hydraulicznych jest bardzo szerokie. Jest to element, który bardzo silnie związany jest z motoryzacją. Siłowniki można znaleźć nie tylko w samochodach, ale również w urządzeniach, za pomocą których prowadzi się ich serwisowanie. Siłowniki hydrauliczne znajdują się ponadto między innymi w prasach warsztatowych, czyli urządzeniach odpowiedzialnych za różnego rodzaje prace związane z obróbką elementów montowanych później w samochodach. Są również nieodłącznym elementem przemysłu budowniczego. Stosowane są między innymi w wywrotkach, ale z powodzeniem mogą być wykorzystane również w samochodach dostawczych czy ciężarowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas