Artykuł sponsorowany W jakie wyposażenie technologiczne powinna być zaopatrzona przemysłowa oczyszczalnia ścieków?

W jakie wyposażenie technologiczne powinna być zaopatrzona przemysłowa oczyszczalnia ścieków?

Produkcja przemysłowa jest nierozerwalnie powiązana z emisją różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym także ścieków. Aby praca w zakładach przemysłowych odbywała się w sposób bezpieczny dla zdrowia i środowiska, niezbędna jest odpowiednia utylizacja odpadów, a co za tym idzie również oczyszczanie ścieków. Jakie dokładnie elementy technologiczne wchodzą w skład wyposażenia przemysłowych oczyszczalni ścieków?

Przemysłowe oczyszczalnie ścieków

Istnieje kilka rozwiązań stosowanych przez firmy w celu oczyszczania ścieków. Jedną z opcji jest podłączenie do kanalizacji miejskiej, co jednak nie zawsze wchodzi w grę. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z szamba i usługi wywozu nieczystości, przy czym trzeba tu nastawić się na związane z tym koszty i ograniczenia. Za najlepszą metodę pod względem ekonomicznym i ekologicznym - w szczególności dla większych zakładów przemysłowych - uznaje się budowę własnej oczyszczalni ścieków. Z tego rozwiązania korzystają przedsiębiorstwa działające w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w produkcji spożywczej, włókiennictwie czy przemyśle papierniczym.

Wyposażenie przemysłowych oczyszczalni ścieków

Technologie wykorzystywane w przemysłowej oczyszczalni ścieków powinny być dobrane pod kątem specyfiki i skali prowadzonej przez dane przedsiębiorstwo działalności, a także ilości i rodzaju generowanych zanieczyszczeń. Do podstawowych elementów wyposażenia technologicznego oczyszczalni ścieków należą:

  • kraty i sita – w zależności od potrzeb mogą być to elementy ręczne bądź mechaniczne, gęste lub rzadkie. Kraty służą do wstępnego oczyszczenia ścieków polegającego na oddzieleniu większych zanieczyszczeń;
  • Zgarniacze – umożliwiają wygarnianie osadzających się zanieczyszczeń gromadzących się na dnie osadnika;
  • Osadniki i piaskowniki – pozwalają na oddzielenie zanieczyszczeń w postaci piasku, żwiru oraz tłuszczu;
  • Mieszadła – wymuszając ruch cieczy, zapobiegają procesowi sedymentacji, dzięki czemu zapewniona zostaje cyrkulacja ścieków i nie dochodzi do osadzania się zanieczyszczeń w zbiornikach;
Trzeba przy tym pamiętać, że poza oczyszczaniem wstępnym, w zakładach przemysłowych wykorzystuje się metody oczyszczania biologicznego oraz chemicznego, w związku z czym wyposażenie takiego obiektu może obejmować systemy dozowania, reaktory biologiczne bądź flokulatory. - Wymienia przedstawiciel firmy Contecsim, która specjalizuje się w gospodarce wodno-ściekowej. - Ponadto do elementów przemysłowych oczyszczalni ścieków należy również aparatura pomiarowa, układy automatyki oraz systemy transportowe, np. przenośniki.

Tak kompleksowo wyposażona oczyszczalnia pozwoli na sprawną utylizację ścieków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas