Artykuł sponsorowany W jaki sposób przypawać kołki?

W jaki sposób przypawać kołki?

Przypawanie kołków gwintowanych, sworzni i innych detali montażowych może być wykonywane przy wykorzystaniu zgrzewania kondensatorowego. Jest to metoda wykorzystująca łuk elektryczny. Dzięki niemu powierzchnie materiału bazowego i kołka ulegają uplastycznieniu, a po ich ściśnięciu – połączeniu. Trwały efekt jest uzyskiwany po schłodzeniu i utrwaleniu złącza. Jak przebiega proces przypawania? Wyjaśniamy niżej.

Przypawanie kołków – na czym polega?

Przypawanie kołków to inaczej mocowanie ich do stalowego elementu. Powierzchnię tę może stanowić każdego rodzaju blacha, zarówno cienka, jak i gruba. 

Jedną z popularniejszych metod jest przypawanie kondensatorowe, choć efekt ten można uzyskać również dzięki przypawaniu łukowemu – wyjaśnia ekspert z firmy PARTNER Piotr Domański.

Jak już wspomniano, przypawanie kondensatorowe odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego pistoletu. Po jego uruchomieniu charakterystyczna końcówka inicjuje kontrolowany łuk elektryczny. W efekcie kołek i część podłoża ulegają stopieniu, by po zastygnięciu ulec trwałemu złączeniu. Proces ten trwa zaledwie kilka milisekund, stąd też metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku cienkich blach podatnych na uszkodzenia i odkształcenia. Można ją też stosować w przypadku kołków o średnicy nie większej niż 9 mm. Doskonale sprawdza się też do wykonywania łączeń różnych stopów metali. Zgrzewanie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku cienkich blach, ale też gdy inne techniki montażu zawodzą.

Na czym polega przypawanie łukowe?

Przypawanie łukowe kołków przebiega niemalże identycznie jak w przypadku spawania łukowego. Do ustawienia kołka jest wykorzystywany specjalistyczny pistolet, taki sam jak w przypadku przypawania kondensatorowego. Po jego uruchomieniu podstawa oraz fragment powierzchni podłoża ulegają stopieniu. Różnica występuje jedynie w przygotowaniu – przed przystąpieniem do czynności głównej konieczne jest nasunięcie pierścienia ceramicznego na koniec kołka. Element ten pełni funkcję ochronną i pozwala ograniczyć metal spoiny. Uzyskanie trwałego łączenia następuje po umieszczeniu kołka w tzw. jeziorku spawalniczym. Co zaskakujące – przeprowadzenie procesu zajmuje około kilku sekund, a dzięki zastosowanemu pierścieniowi miejsce łączenia jest idealnie gładkie.

Metodę łukową stosuje się do kołków o większych rozmiarach, od ok. 6 mm. Sprawdzi się ona także przy przypawaniu grubych i konstrukcyjnych metali. Stosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych pozwala nie tylko uzyskać trwałe efekty, ale przede wszystkim sprostać oczekiwaniom wymagających Klientów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas