Artykuł sponsorowany Specyfika i zastosowanie procesu termoformowania

Specyfika i zastosowanie procesu termoformowania

Spośród dwóch najpopularniejszych metod kształtowania tworzyw sztucznych, wtryskiwania i termoformowania, ta druga jest tańsza i bardziej wydajna. Termoformowanie wymaga podgrzania półfabrykatu i zastosowania specjalnych form termoformujących. Dowiedz się, kto je produkuje, a przy okazji poznasz specyfikę i zastosowanie procesu termoformowania.

Czym jest termoformowanie?

Termoformowanie jest procesem technologicznym, który pozwala na kształtowanie  płaskich płyt z tworzyw sztucznych lub folii. Nadawanie produktom określonych kształtów wymaga stosowania specjalistycznych form termoformujących. Proces przebiega w kilku etapach i rozpoczyna się od obustronnego podgrzania materiału do określonej temperatury.  Płyty grzewcze wyposażone mogą być w elektryczne promienniki ceramiczne, kwarcowe bądź halogenowe, które emitują promieniowanie podczerwone. Podczas formowania materiału wykorzystuje się termoformowanie próżniowe, ciśnieniowe lub mechaniczne. Najczęściej łączy się ze sobą różne metody dla większej wydajności i lepszej jakości kształtu. Formowanie odbywa się przez zastosowanie próżni lub nadciśnienia z jednej albo obu stron płaszczyzny półfabrykatu. Ostatnim etapem termoformowania jest chłodzenie.

Produkcja form do termoformowania

Najważniejszym elementem maszyn do termoformowania są specjalne formy, dzięki którym   produkty uzyskują ostateczny kształt. Projektowane są przez firmy dysponujące wiedzą ekspercką, dużym doświadczeniem i zaawansowanym parkiem maszynowym. Dobrym przykładem takiej firmy jest producent form termoformujących Thermo-Tools z miejscowości Oborniki Wielkopolskie, który oferuje formy do maszyn WM, GN Plastics, Illig, Kiefel oraz wykonuje frezowanie CNC.

Jakie jest zastosowanie termoformowania?

Termoformowanie tworzyw sztucznych jest stosunkowo tanie, a przy tym wysoko wydajne. Dlatego wykorzystywane jest do produkcji różnego typu opakowań oraz części do maszyn i urządzeń. Stosowane jest także przy wytwarzaniu produktów wielkogabarytowych, takich choćby jak wanny lub brodziki. Technologia ta sprawdza się w wiele branżach i pozwala wytwarzać karoserie pojazdów, obudowy przemysłowe i inne elementy niezbędne w przemyśle motoryzacyjnym, jak również prototypy części maszyn, palety i przekładki transportowe, a nawet artykuły reklamowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas