Materiał Partnera W jaki sposób ładowarka teleskopowa ułatwia pracę?

W jaki sposób ładowarka teleskopowa ułatwia pracę?

Ładowarki teleskopowe to wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem. Cenią je sobie szczególnie przedsiębiorcy i rolnicy z powodu ich uniwersalności i wielozadaniowości. Taki rodzaj pojazdów zaliczamy do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Znaczącą zaletą ładowarek teleskopowych jest możliwość ich modyfikacji w dowolny sposób, za pomocą osprzętu, w celu wykonywania konkretnych zadań. Cechuje je wysoka wydajność – bez względu na markę i model, mogą udźwignąć nawet 22 tony, a wysokość podnoszenia może osiągnąć maksymalnie około 30 m.

Ładowarka teleskopowa – do czego służy? 

Ładowarki teleskopowe, czyli właściwie wózki podnośnikowe ze zmienną fazą wysięgu, stosuje się w wielu branżach, ale zazwyczaj można je zobaczyć w przemyśle budowlanym lub rolniczym. Sprzęt doskonale nadaje się do kopania, przenoszenia ziemi na środki transportu, załadunku towaru w magazynach czy jego rozładunku. 

Tego rodzaju wózki sprawdzają się również w portach, w pracy na wysokościach z użyciem platformy roboczej. Mogą też pełnić rolę ciągnika w rolnictwie albo pomagać rolnikom w układaniu snopek siana.

Typy ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe można podzielić mając na uwadze ich konstrukcję. Wyróżniamy ładowarki teleskopowe sztywne (czołowe), w której kabina operatora pozostaje stabilna w stosunku do podwozia. Natomiast ładowarki teleskopowe obrotowe umożliwiają zmianę umiejscowienia kabiny operatora, ale niestety, tego rodzaju urządzenia posiadają mniejszy udźwig niż ładowarki sztywne.

Rodzaj napędu również decyduje o klasyfikacji ładowarek teleskopowych. Dzielimy je na ładowarki z napędem hydrostatycznym albo mechanicznym. Ciężko czasem wybrać pomiędzy tymi dwoma napędami, ale trzeba wziąć pod uwagę czynności, które ma wykonywać sprzęt oraz teren, na którym będziemy z nim pracować. 

W rolnictwie najlepiej wykorzystywać ładowarki hydrostatyczne z powodu ich precyzyjności, niewielkiego rozmiaru. Minusem jest jedynie ich dość wymagające serwisowanie. Ładowarka teleskopowa o napędzie mechanicznym będzie dobrym rozwiązaniem do pracy na trudnym odkształconym terenie, który wymaga sprzętu o sporym udźwigu i sprawności.

Znaczenie podwozia w ładowarce teleskopowej

Podwozie jest istotne w ładowarce teleskopowej. Wyróżnia się ładowarki przegubowe, burtowe, kołowe. Te ostatnie przeważnie są dość duże. Wśród ładowarek przegubowych wyróżnia się większy i mniejszy sprzęt. Cechuje go bardzo dobra manewrowość. Zazwyczaj małe są ładowarki teleskopowe o sterowaniu burtowym, którymi można zawracać nawet w miejscu, ale posiadają niewielki udźwig i stosuje się je do pracy jedynie na twardym terenie.

Aby praca przebiegała sprawnie i bezproblemowo, należy znaleźć sprzęt wysokiej jakości. W tym celu warto zwrócić się do profesjonalistów, których znajdziemy w firmie Pomoc Drogowa Roman Szuta w Grzybnie.

Opracowanie:

Podziel się