Materiał Partnera Ulepszone spawanie — czyli kilka słów o pozycjonerach spawalniczych

Ulepszone spawanie — czyli kilka słów o pozycjonerach spawalniczych

Pozycjoner należy do urządzeń o prostej budowie, za pomocą których można automatycznie sterować spawanym fragmentem, podczas gdy robot działa według ustawionego programu ruchu. Pozycjoner oferuje wiele możliwości, których dokładny zakres uzależniony jest od ilości zaimplementowanych napędów. Dowiedz się więcej na ten temat w artykule.

Zastosowania i zalety pozycjonerów spawalniczych

Pozycjonery spawalnicze mają za zadanie usprawnić i przyspieszyć proces spawania różnych elementów poprzez właściwą stabilizację oraz pomoc w manipulowaniu spawanymi częściami. Z tym urządzeniem prace są wykonane w pełni precyzyjnie, starannie oraz z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż pozycjonery zapewniają doskonały dostęp do konkretnych fragmentów i to z każdej strony. Spawy są więc robione szybciej (aż o 30-40 %) i dokładniej. Pozycjonery spawalnicze są zbudowane z modułów i przeznaczone do umieszczania na nich części ważących od 250 do 70 000 kg, co sprawia, że można je dowolnie dostosowań do oczekiwań indywidualnych klientów.

Pozycjonery do spawania mają szereg zalet, w poczet których możemy zaliczyć:

  • możliwość zastosowania w firmach świadczących usługi spawania stalowych konstrukcji w częściowo zautomatyzowanych oraz zrobotyzowanych procesach (w tym z zastosowaniem metody MAG) w wielu branżach takich, jak budownictwo (w przypadku m.in. spawania elementów budowlanych domów, dróg, dźwigów itp.), motoryzacja czy budowa maszyn;

·         maksymalizacja bezpieczeństwa pracy;

·         uzyskanie wyższej jakości spawu;

·         możliwość optymalizacji spawania;

·         oszczędność czasu poprzez skrócenie procesu spawania;

·         maksymalizacja wydajności pracy.

Budowa i rodzaje pozycjonerów do spawania

Pozycjoner do spawania o najprostszej budowie posiada tylko jeden napęd. Dzięki temu możliwie jest obracanie spawanych fragmentów wokół jednej osi, która na ogół znajduje się w pozycji poziomej (w pozycjonerach poziomych) lub pionowej (w tak zwanym stole obrotowym). Alternatywą dla tego rodzaju urządzeń są pozycjonery dwuosiowe (gdzie jeden z napędów obraca się w osi pionowej, a drugi w osi poziomej) oraz modele skonstruowane z trzech lub większej ilości napędów. Na czym polega fenomen tych maszyn? Dzięki nim możliwe jest robienie skomplikowanych geometrycznie spoin przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych parametrów spawania. Działanie to oparte jest na sterowaniu bezpośrednio za pomocą kontrolera robota, który umożliwia synchronizację jego działania z pozycjonerem, a co za tym idzie trajektorię złożoną z dwóch ruchów. Wysokiej jakości pozycjonery spawalnicze znajdą Państwo w bogatej ofercie Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego ZAP-Robotyka Sp. z o.o. z Ostrowa Wielokopolskiego.

Opracowanie:

Zap-Robotyka sp. z o.o.

Ostrów Wielkopolski , Krotoszyńska 35

Podziel się