Artykuł sponsorowany Technologia cięcia laserem.

Technologia cięcia laserem.

W przemyśle niezwykle często wykorzystuje się obrobione i pocięte materiały. Coraz większą tę grupę uzupełniają niestandardowe tworzywa, których obróbka jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu nie była możliwa. Dzięki wykorzystaniu technologii cięcia laserem jesteśmy w stanie poddać obróbce najtwardsze i najbardziej wytrzymałe materiały znane i wykorzystywane w przemyśle. To osiągnięcie, które pozwala na szeroką skalę wykorzystywać te tworzywa i tworzyć rzeczy, o których nasi ojcowie tylko mogli pomarzyć.

Materiały, które tnie laser i samo cięcie

Wśród materiałów, które da się przeciąć laserem, wyróżnia się niezwykle wytrzymałe tworzywa takie jak np.:

  • stal,
  • stal nierdzewną,
  • metale kolorowe i ich stopy,
  • tworzywa sztuczne,
  • i wiele innych.

Warto pamiętać, że materiały poddawane obróbce laserowej nie mogą być przezroczyste. Muszą one w odpowiedni sposób hamować promień lasera, bez rozproszenia wiązki czy przenikania. Według fachowców z Aquadem Polska Sp. z o.o. takie rozproszenie mogłoby doprowadzić do niechcianych skutków, które z wielkim prawdopodobieństwem nie pozwoliłyby na przecięcie materiału według planu.

Przy doprowadzeniu gazu obróbkowego do miejsca cięcia, z jednej strony zabezpiecza się wykorzystywaną w procesie soczewkę, z drugiej wspiera się cały proces. W zależności od gatunku ciętego materiału różna powinna być gęstość wiązki lasera. Przetapiany w procesie materiał jest usuwany przez gaz obróbkowy, a całkowite cięcie zapewnione dzięki wystarczającej punktowej temperaturze wytwarzanej przez laser. Obróbkę cieplną laserem można podzielić na kilka etapów.

Etapy cięcia laserem

Wpierw następuje pochłanianie i przekazanie energii. To oddziaływanie na tworzywo, które jest ściśle związane z energią strumienia lasera, która przenika materiał i dociera do jego wnętrza. Następuje nagrzewanie materiału, które jednak nie prowadzi do jego zniszczenia. Może ono doprowadzić do rozpoczęcia różnych procesów fizykochemicznych w obrabianym materiale lub tylko na jego powierzchni. Topienie to kolejny etap. W tym czasie do gry wchodzi gaz obróbkowy, dzięki któremu usuwana jest stopiona warstwa materiału. W taki sposób usuwane są kolejne warstwy, aż do dokonania cięcia laserem. Wreszcie dochodzi do stygnięcia, które następuje najszybciej na powierzchni.

Obróbki laserem wykonuje się pod pełną kontrolą robotyki i automatyzacji. Oznacza to, że istnieje możliwość wykonania niezwykle precyzyjnych cięć laserem. W takim wypadku łatwo jest uzyskać niemal dowolny kształt, na jakim zależy przedsiębiorcy, firmie produkcyjnej, czy konstruktorowi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas