Materiał Partnera Jakie materiały można ciąć wodą?

Jakie materiały można ciąć wodą?

Cięcie wodą, czyli water jet to metoda przecinania różnych materiałów z użyciem strumienia wody dystrybuowanego pod wysokim ciśnieniem. Obróbka hydro-ścierna jest bardzo precyzyjna i wykorzystywana nawet wobec najtwardszych materiałów, na przykład stóp tytanu czy też kamieni. Water jet zapewnia wysoka jakość krawędzi i możliwość wykonywania dowolnych kształtów. Co ważne, strumień wody nie oddziałuje ciepłem na obrabiany materiał.

Na czym polega technologia cięcia woda?

Technika water jet polega na wyrzucaniu mieszanki wody i ścierniwa o bardzo małej ziarnistości z wąskich dysz. Do średniotwardych elementów stosuje się sam strumień wody, a w pozostałych przypadkach dodawane jest ścierniwo, czyli garnet. Mieszanka hydro-ścierna dystrybuowana jest pod wysokim ciśnieniem sięgającym nawet 3800 barów z prędkością przekraczającą 700 m/s. Parametry cięcia zależą od modelu maszyny, a także rodzaju obrabianego materiału, a dokładnie stopnia jego twardości. Niemniej dzięki technologii cięcia woda możliwe jest zachowanie wysokiej precyzji i wycinanie kształtów z dokładnością co do 0,1 mm. Technologia hydro-abrazyjna stosowana jest do cięcia materiałów o grubości nawet 450 mm.

Które materiały nadają się do cięcia strumieniem wody?

Ogromną zaletą technologii water jet jest uniwersalność – metodę tą można wykorzystywać do obróbki różnych tworzyw. Przykładowo, AQUAdem ze Śląska oferuje cięcie strumieniem wody:

  • Stali nierdzewnej i stopowej

  • Ceramiki i szkła

  • Poliwęglanów

  • Metali kolorowych

  • Kamienia naturalnego, gresu i konglomeratu

  • Tworzyw sztucznych

  • Drewna i materiałów drewnopodobnych

  • Płyt betonowych

  • Gumy

Szeroki zakres możliwości zastosowania obróbki hydro-ściernej wynika z faktu, że strumień wody zwykle nie przekracza temperatury 40 stopni Celsjusza, a więc nie powoduje odkształceń w wyniku rozgrzania ani zmian w strukturze wewnętrznej. Dzięki technologii cięcia strumieniem wody wyeliminowano problem wypaczania się krawędzi.

Zalety obróbki hydro-ściernej

Obróbka hydro-ścierna pozwala na wysoką precyzję przy zachowaniu równości i jakości krawędzi. Cięcie wodą na Śląsku wykorzystywane jest do wycinania różnych kształtów w wielu grupach materiałów. Water jet zapewnia wysoką wydajność i efektywność procesów wytwórczych i niweluje konieczność stosowania obróbki wykańczającej. Ze względu na brak oddziaływania cieplnego obrabiane materiały nie tracą swoich właściwości fizycznych. Wart podkreślenia jest fakt, że water jet umożliwia obróbkę materiałów grubszych niż laser i plazma. Zaletą cięcia wodą jest niskie zużycie wody, która pracuje w obiegu zamkniętym oraz niewielka ilość zanieczyszczeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas