Materiał Partnera Śrutowanie stali, czyli metoda jej oczyszczania

Śrutowanie stali, czyli metoda jej oczyszczania

Śrutowanie stali to proces oczyszczania jej powierzchni. Inaczej metoda ta zwana jest czyszczeniem strumieniowo-ściernym. Usługi w zakresie śrutowania oferują zaś specjalistyczne mniejsze pracownie lub też duzi producenci, którzy od lat zajmują się produkcją oraz obróbką prętów żebrowanych, siatek budowlanych czy innego rodzaju prefabrykatów stalowych. Na czym zaś polega śrutowanie stali i kiedy należy je przeprowadzić?

Czym jest śrutowanie stali?

Śrutowanie stali to nie tylko proces oczyszczania elementów stalowych, ale przede wszystkim obróbki przygotowawczej do procesów malowania, galwanizacji czy pokrywania danych konstrukcji różnego typu podkładami ochronnymi. Samo śrutowanie stali jest oparte o technologie strumieniowo-ścierną, która zwana jest też piaskowaniem. Nie zawsze jednak dobranym ścierniwem musi być właśnie odpowiedniego gatunku piasek. Wykorzystuje się również rozdrobnione szkło, metal, lód, czy zmielone skorupki roślin i orzechów. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać.

Śrutowanie stali może też odbywać się w dwóch wersjach: na mokro lub na sucho. Pierwsza metoda jest znacznie bezpieczniejsza i wydajniejsza.

Cel śrutowania stali

Śrutowanie stali, jak już wspomniano, ważne jest po to, by przygotować daną powierzchnię do dalszej obróbki. Proces ten gwarantuje elementom stalowym gładkość, wzmocnienie, a także efekt wypolerowania. Śrutowanie pozwala usunąć niedoskonałości produkcyjne danego elementu stalowego oraz jego różne zanieczyszczenia w postaci lakierów, farb, zaschniętych olejów itp. Podkreślić przy tym warto, że śrutowanie ma swoje zastosowanie zarówno dla nowych prefabrykatów, półproduktów i gotowych konstrukcji stalowych, jak i też tych przekazanych do renowacji.

Obróbce strumieniowo-ściernej poddawane są zatem rury, kształtowniki, blachy, zbrojenia, a także przedmioty wielkogabarytowe. Niektóre firmy specjalizują się w oczyszczaniu stalowych zbiorników, elementów maszyn, a nawet kadłubów statków.

Stopnie czyszczenia stali

Śrutowanie to proces, który musi być przeprowadzony bezinwazyjnie. Aby uzyskać spodziewane efekty, istotne jest dobre dostosowanie ciśnienia sprężonego powietrza, rodzaju ścierniwa, kąta padania strumienia, a także odległości, jaką musi ono pokonać. Gwarancją precyzyjnej obróbki jest zatem współpraca z dobrą firmą, która potrafi dobrać odpowiednią metodę i parametry śrutowania stali. Na to można liczyć przy kooperacji z producentem i dystrybutorem metalurgicznym CENTROSTAL. Zawsze przy realizacji usługi śrutowania zwraca on uwagę na klasę obróbki strumieniowo-ściernej. Klasyfikacja wyróżnia zatem:

  1. Klasę Sa 1 – zgrubne czyszczenie strumieniowo-ścierne, które radzi sobie z tłustymi plamami, rdzą, starymi powłokami malarskimi;
  2. Klasę Sa 2 – gruntowe czyszczenie strumieniowo-ścierne, które oprócz wszystkich osiągów obróbki w klasie Sa1, gwarantuje też usunięcie szczątkowych zanieczyszczeń przylegających do powierzchni;
  3. Klasę Sa 2,5 – bardziej gruntowe czyszczenie strumieniowo-ścierne, po którym na powierzchni akceptowalne są tylko drobne ślady zanieczyszczeń (np. w postaci niewielkich kropek);
  4. Klasę Sa 3 - obróbka strumieniowo-ścierna do stali wzrokowo czystej, która osiąga poziom czystości taki, jak w przypadku nowych wyprodukowanych i wyczyszczonych elementów. Powierzchnia stali musi być jednolita. 

Podziel się