Materiał Partnera Kształtowniki zimnogięte a gorącowalcowane – różnice i zastosowanie

Kształtowniki zimnogięte a gorącowalcowane – różnice i zastosowanie

Kształtowniki zimnogięte i gorącowalcowane to wytrzymałe i stabilne elementy konstrukcyjne wykorzystywane w niemal wszystkich obszarach budownictwa. Sprawdź, gdzie znajdują zastosowanie oraz jakie są różnice między obróbką plastyczną na zimno i na gorąco.

Kształtowniki zimnogięte – zastosowanie

Kształtowniki zimnogięte znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – szczególnie branży budowlanej. Zważywszy na ergonomiczny rozkład masy i geometrii są często stosowano jako mało obciążone elementy lekkiego projektu budowlanego. Dzięki swoim unikalnym właściwościom mogą być wykorzystywane przy wielu pracach konstrukcyjnych m.in.

  • produkcji ścianek działowych, płatwi dachowych oraz rygli ściennych
  • budowie wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych i przemysłowych
  • aranżacji hal magazynowych, hangarów itp.
  • budowie wielkogabarytowych obiektów handlowo-usługowych (supermarkety, galerie handlowe)
  • stawianiu obiektów rekreacyjnych i sportowych
  • projektowaniu pomieszczeń gospodarczych i pod działalność rolniczą

Dlaczego warto korzystać z kształtowników zimnogiętych?

Obróbka kształtowników zimnogiętych polega na odkształceniu stali zgodnie z wzorcem projektowym. W przeciwieństwie do obróbki na gorąco gięcie na zimno wykonywane jest z bardzo dużą siłą i ogromną precyzją, co wzmacnia materiał, nadając włóknistości jego strukturze, oraz chroniąc przed pojawianiem się śladów zdrowienia i rekrystalizacji. Obróbka na zimno znacznie zwiększa wytrzymałość i plastyczność produktu końcowego.

Duża wytrzymałość, sztywność i lekkość, sprawiają, że kształtowniki zimnogięte są uznawane za najbardziej uniwersalne elementy konstrukcyjne.

Kształtowniki gorącowalcowane – charakterystyka

Wyroby hutnicze poddawane obróbce plastycznej na gorąco mają szerokie zastosowanie w konstrukcjach stalowych. Przy kształtownikach walcowanych na gorąco materiał pozostaje strukturalnie jednorodny na całej powierzchni, a jego twardość pozostaje jednolita na całym profilu. Kształtowniki gorącowalcowane mogą być poddawane dużym obciążeniom, gwarantując przy tym wysoką odporność na odkształcanie i wysoki poziom bezpieczeństwa konstrukcji. W ofercie renomowanych hurtowni stali, takich jak Hurto stal Pędziwiatr Sp zoo, można znaleźć w kształtowniki w standardowych wzorach m.in. ceowniki, teowniki oraz dwuteowniki. Każda z grup różni się parametrami technicznymi i jest dostosowana do specyficznych wymogów konstrukcyjnych.

Podziel się