Artykuł sponsorowany Ściernice - rodzaje i dobór

Ściernice - rodzaje i dobór

Ściernicami nazywamy narzędzia ścierne dostępne w różnych rodzajach i kształtach i zbudowane z ziaren ściernych połączonych spoiwem, czyli materiałem ściernym. Do produkcji ściernic wykorzystywane mogą być różne materiały. Jeśli są Państwo zainteresowani tematem rodzajów ściernic i zakresu stosowania oraz ich doboru, zachęcamy do lektury naszego artykułu. 

Kształty ściernic

Najbardziej typowe ściernice jeśli chodzi o kształt to: trzpieniowe, tarczowe, garnkowe, listkowe. Ściernice trzpieniowe to niewielkie narzędzie ścierne osadzone na trzpieniu, mogą mieć m.in. formę kulkową, walcową, stożkową, tarczową mini. Wykorzystuje się je m.in. do żłobienia i frezowania wgłębień oraz polerowania, świetnie sprawdzają się przy obróbce metali oraz innych materiałów, a także przy przygotowaniu powierzchni do spawania oraz równaniu spawów. Kolejnym rodzajem są ściernice tarczowe wykorzystywane do precyzyjnej obróbki metali oraz do obróbki drewna. Ściernice garnkowe pozwalają na efektywną obróbkę wypukłych i wklęsłych powierzchni. Służą one nie tylko do ścierania metali, ale też betonu i innych materiałów. Ostatnim z wymienionych rodzajów są ściernice listkowe pozwalające wykonywać zabieg jednoczesnego wygładzania i zdzierania. Są to narzędzia lekkie i wygodne w użytkowaniu. 

Obróbka precyzyjna z wykorzystaniem ściernic

Poszczególne rodzaje ściernic mogą mieć różny zakres stosowania. Producenci ściernic oferują m.in. ściernice do szlifowania bezkłowego, ściernice do ostrzenia narzędzi, ściernice do kół zębatych, ściernice do szlifowania walców, ściernice do szlifowania powierzchni, ściernice dyskowe, ściernice do wałków, ściernice do otworów. W ofercie Korporacji Quest znajdziemy też specjalistyczne ściernice do obróbki precyzyjnej węglików spiekanych, stali szybkotnących HSS, stali narzędziowych wysoko utwardzonych. Warto też wyróżnić ściernice diamentowe przeznaczone do obróbki ściernej i szlifierskiej narzędzi z węglika spiekanego, ferrytu, krzemu, grafitu oraz materiałów żaroodpornych. Z kolei ściernice borazonowe z powiedzeniem służą do obróbki narzędzi ze stali szybkotnącej HSS, stali narzędziowej powyżej 55 HRC, stali chromowej i stopowej. 

Zasady doboru ściernicy                                                    

Najważniejsze przy doborze ściernicy są takie jej cechy jak wielkość i koncentracja ziarna oraz twardość. Uniwersalna wielość ziarna dla ściernic to 90-100 µm, dla obróbki wstępnej ta wielkość powinna być wyższa (powyżej 126 µm), a dla obróbki końcowej niższa (63-75 µm). Wyższa koncentracja ziarna jest wskazana przy m.in. przy głębokim szlifowaniu, grubych ziarnach oraz przy potrzebie uzyskania trwałego kształtu. Średnia i niska koncentracja ziarna sprawdzi się, kiedy mamy do czynienia z nietwardymi ściernicami, drobnym ziarnami oraz szerokimi nasypami. Ostatni parametr ściernic to twardość, pomocne tu będą oznaczenia: dla materiałów twardych H; L, dla materiałów o średniej twardości M, dla materiałów ciągliwych P;T.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter