Artykuł sponsorowany Rodzaje spektrometrów emisyjnych

Rodzaje spektrometrów emisyjnych

Spektrometry to urządzenia, które służą do otrzymywania i analizy widma danego rodzaju promieniowania. Mają zastosowanie w chemii, fizyce doświadczalnej i biologii molekularnej. Wykorzystuje się je także do analiz materiałów dla branż technicznych, na przykład odlewnictwa. Każdy spektrometr, niezależnie od przeznaczenia, składa się z trzech podstawowych elementów - jonizatora, analizatora i detektora. Jakie są rodzaje spektrometrów?

Spektrometry optyczne

Spektrometry optyczne to przyrządy, które służą do otrzymywania i analizowania widm promieniowania świetlnego, od ultrafioletu do podczerwieni. Najczęściej spotykane są spektrometry optyczne, które tworzą widma wykorzystując różnice długości dróg optycznych ugiętych oraz interferujących ze sobą promieni. Mówimy tu o wykorzystaniu siatki dyfrakcyjnej lub płytki Lummera-Gehereckego. Inny sposób tworzenia widma polega na tym, że światło o różnych długościach fali jest kierowane pod różnym kątem. Mamy do czynienia z załamaniem światła i pryzmatem. Inne rodzaje urządzeń tego typu to spektrometry filtracyjne i fourierowskie.

Spektrometry masowe

Spektrometry masowe to przyrządy, które pozwalają na separację izotopów danego pierwiastka. Podstawowy rodzaj spektrometru tego typu jest spektrometr badający skrzyżowanego pola elektrycznego i magnetycznego. Pola te mają własność przestrzennego rozdzielania. Dzięki badaniu możemy określić stosunek masy do ładunku cząsteczki niezależnie od energii tych cząsteczek. Z jonizatora rozseparowane wiązki cząstek docierają do analizatora i detektora. Pierwszy spektrometr masowy został skonstruowany w 1913 roku, został wynaleziony przez Josepha Johna Thompsona - dowiadujemy się w firmie Metimex z Pyskowic, która ma w swojej ofercie przenośne i stacjonarne spektrometry iskrowe.

Spektrometry rentgenowskie

Spektrometry rentgenowskie, jak sama nazwa wskazuje, to przyrządy służące do otrzymywania i analizowania widm promieniowania rentgenowskiego. Ze względu na budowę oraz sposób, w jaki działają, dzielimy je na spektrometry dyspersyjne i niedyspersyjne. W tych pierwszych zasada działania jest wzorowana na spektrometrach optycznych. Wykorzystywane jest zjawisko dyfrakcji promieniowania na sieci krystalicznej. W urządzeniach niedyspersyjnych stosowany jest detektor promieniowania, który pozwala na efektywne rejestrowanie promieni rentgenowskich. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas