Artykuł sponsorowany W jaki sposób działają i czym się charakteryzują węże tłoczne?

W jaki sposób działają i czym się charakteryzują węże tłoczne?

Profesjonalna armatura pożarnicza to element, bez którego służba strażacka byłaby praktycznie niemożliwa. Najważniejszymi jej częściami są węże tłoczne. W jaki sposób działają, jaki użytek robią z nich strażacy i czym charakteryzuje się ten osprzęt? Tego wszystkiego dowiecie się z tekstu poniżej. Przedstawiamy jeden z najlepiej rozpoznawalnych atrybutów strażaka tzw. wąż strażacki, czyli wąż tłoczny.

Czym są węże tłoczne?

Węże tłoczne to elementy, które podłącza się do motopomp lub autopomp stanowiących serce wozu strażackiego. Odpowiadają za dostarczanie środka gaśniczego do walki z pożarem. Wąż pozwala na to, aby precyzyjnie skierować np. wodę nawet w dużej odległości od wozu. Przetaczanie mas wody pod wysokim ciśnieniem wymaga profesjonalnego sprzętu, który zapewni strażakom bezpieczeństwo i skuteczność działania.

Węże są niezmiernie ważne dla strażaków – mówi specjalista z firmy Bogdan Gil, która zajmuje się produkcją armatury pożarniczej. – Od długości węża zależą zasięg działań załogi, szybkość przeprowadzenia akcji, a od jego jakości bezpieczeństwo i ergonomia użytkowania sprzętu podczas tej trudnej pracy.

Wyróżnia się wiele rodzajów węży tłocznych. Wykonane są z jedwabiu poliestrowego w różnych kolorach. Mogą być powlekane z zewnątrz np. plastizolem poliuretanowym. Kolorowe węże są lepiej widoczne, co jest ważne szczególnie w trudnych warunkach (np. w dużym zadymieniu), a powłoka zewnętrzna podnosi wytrzymałość i ułatwia utrzymanie węża tłocznego w czystości.

Charakterystyka i zastosowania węży tłocznych

Węże tłoczne powinny być nie tylko wytrzymałe, ale też łatwe w obsłudze i transporcie, a także w przechowywaniu i konserwacji. Aby to osiągnąć, stosuje się materiały wyróżniające się lekkością, co znacznie ułatwia pracę strażakom i pozwala sprawnie rozwinąć, a po akcji zwinąć wąż. Bardzo ważną cechą jest także elastyczność. Zapewniają ją materiały – od zewnątrz włókno z jedwabiu poliestrowego, a od wewnątrz np. guma lub PVC. To połączenie zapewnia też odporność na czynniki atmosferyczne, skrajne temperatury oraz kwasy.

Wąż tłoczny może mieć dodatkową zewnętrzną powłokę, której celem jest ochrona przed ścieraniem, gniciem i butwieniem. Wykonuje się ją z plastizolu poliuretanowego. Materiał ten tworzy gładką powłokę, która nie przyjmuje zabrudzeń, a przy tym łatwiej ją oczyścić, co sprzyja higienie i trwałości węża. Mimo dodatkowej warstwy wciąż pozostaje on stosunkowo lekki i bardzo giętki dla pełnej sprawności przy pracy. Węże tłoczne mają także różne parametry techniczne. Różnią się: długością, średnicą, a także ciśnieniem próbnym, roboczym i rozrywającym. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas