Artykuł sponsorowany Rodzaje stopów odlewniczych

Rodzaje stopów odlewniczych

Stopy odlewnicze są powszechnie wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle. W technice odlewania, zwłaszcza ciśnieniowego, stosuje się przede wszystkim metale nieżelazne, które łączy się z różnymi dodatkami metodą stapiania. Jakie są najpopularniejsze rodzaje stopów odlewniczych i czym się charakteryzują?

Mosiądze odlewnicze

Do mosiądzów odlewniczych zaliczamy stopy wieloskładnikowe bazujące na miedzi i cynku w różnych proporcjach wraz z dodatkami stopowymi, takimi jak:

  • ołów,
  • żelazo,
  • krzem,
  • aluminium.

Taki dobór pierwiastków stopowych wpływa na gorsze właściwości plastyczne mosiądzów, ale znacznie poprawia ich parametry wytrzymałościowe, a także technologiczne. Dzięki temu stopy odlewnicze mosiądzu charakteryzują się dobrą lejnością i skrawalnością, a przy tym odpornością na działanie korozji i temperatury, a także na ścieranie. Z tego powodu stopy te znajdują szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, m. in. komunikacji, budownictwie, lotnictwie, jak i w przemyśle chemicznym oraz okrętowym. Surowce te wykorzystywane są do produkcji armatury, śrub czy łożysk.

Brązy odlewnicze

Brązy to również stopy miedzi, ale z głównym dodatkiem cyny oraz innych pierwiastków, do których należą:

  • fosfor,
  • cynk,
  • ołów,
  • żelazo.

Z tego względu wyróżniamy różne rodzaje tych stopów odlewniczych, w tym brązy cynowo-fosforowe, brązy aluminiowe czy krzemowe. Charakteryzuje je ziarnista budowa, a także dobre właściwości wytrzymałościowe. Brązy odlewnicze są odporne na ścieranie oraz korozję, a do tego wyróżnia je lejność i skrawalność. Stopy te stosowane są z powodzeniem w branży chemicznej, a także jako elementy maszyn i osprzętu w motoryzacji czy elektryce.

Inne stopy odlewnicze

Jakie jeszcze stopy odlewnicze możemy wyróżnić? Na to pytanie odpowiada nasz rozmówca z Wylewni Metali Nieżelaznych „Łabędy” w Gliwicach: Wśród stopów odlewniczych możemy wyróżnić różnego rodzaju stopy miedzi i cynku. Stopy cynku z dodatkiem miedzi czy aluminium znajdują zastosowanie w technologii odlewów ciśnieniowych wykorzystywanych np. w budownictwie i motoryzacji. Innym rodzajem stopów odlewniczych z metali nieżelaznych są stopy aluminium z dodatkami, takimi jak krzem, miedź czy mangan. Jeśli chodzi o stopy z metali żelaznych, to dominują tu różne odmiany stali, w tym kwasoodporna, żaroodporna i nierdzewna. Warto zaznaczyć, że stopy z metali nieżelaznych, zwłaszcza stopy mosiądzu i brązu, są cenione ze względu na bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas