Artykuł sponsorowany Rodzaje płaskowników i ich zastosowanie

Rodzaje płaskowników i ich zastosowanie

Płaskowniki to metalowe pręty o spłaszczonym kształcie, które zazwyczaj produkuje się z ze zwojów stali odpornej na rdzewienie, wahania temperatur oraz na inne niekorzystne warunki pogodowe. Z tego względu materiały te mają bardzo szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie. W zależności od przeznaczenia płaskowniki mogą mieć jednak inny prostokątny przekrój czy powłokę wierzchnią. Producenci tworzą je również z odmiennych gatunków stali, zapewniając prefabrykaty lżejsze i bardziej solidne, czy też te o standardowym wyglądzie lub dopracowanej estetyce. Jakie rodzajów płaskowników można zatem wyróżnić i gdzie znalazły one swoje zastosowanie?

O specyfikacji płaskowników słów kilka

Najważniejszą cechą łączącą wszystkie typy płaskowników jest materiał, z których są one produkowane. Najczęściej stanowi go stal, która nie ulega odkształceniom, jest odporna na warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne i procesy starzenia. Rzadziej wybierane są zaś materiały takie jak aluminium i miedź, co nie oznacza, że płaskowniki aluminiowe i miedziane nie są dostępne na rynku. W dobrych hurtowniach metali można je dostać bez większego problemu, ale nie są one tak popularne, jak płaskowniki stalowe, cenione za swoje uniwersalne zastosowanie.

Dodać warto, że określając specyfikację płaskowników, należy zwracać uwagę na ich długość, szerokość, grubość, sposób wykończenia krawędzi oraz powierzchni. Spotkać można się zarówno z płaskownikami polerowanymi na wysoki połysk, jak i z płaskownikami matowymi. Ponadto wyroby te mogą różnić się powłoką zabezpieczającą – np. ocynkowane lub bez – oraz spełnianiem określonych atestów materiałowych. Producenci różnych konstrukcji stalowych bacznie zwracają uwagę na wypełniane odpowiednim norm PN-EN oraz na certyfikaty, ponieważ wskazują one zastosowanie i jakość płaskowników. Potwierdzają to doradcy sprzedażowi z marketu technicznego M-TI, gdzie kupić można blachy, wałki, wyroby śrubowe, elementy złączne i właśnie płaskowniki na przykład produkowane z niebywale wytrzymałej stali nierdzewnej duplex.

Popularne rodzaje płaskowników

Podstawowy podział płaskowników dzieli je na płaskowniki stalowe oraz płaskowniki wykonane z metali kolorowych takich jak miedź. Oczywiście pierwsza grupa tychże wyrobów hutniczych jest bardziej popularna i cechuje się lepszymi własnościami technicznymi. Jeśli chodzi zaś o podział płaskowników ze względu na gatunek zastosowanej stali, wyszczególnić można płaskowniki ze stali nierdzewnej czy kwasoodpornej. W pierwszym przypadku wyszczególnić można zaś płaskowniki nierdzewne ze stali austenitycznej, ferrytycznej, martenzytycznej oraz ze stali ferrytyczno-austenitycznej duplex. Najczęściej producenci stawiają jednak na stale z oznaczeniami 1.4301/304 oraz 1.4571/316Ti, które spełniają atesty materiałowe EN 10204 oraz liczne normy np.: DIN 1005, DIN 10058, DIN EN 10204.

Ważny podział płaskowników dotyczy także sposobu ich wytwarzania oraz późniejszej obróbki materiałowej. Wyróżnia się zatem płaskowniki walcowane na gorąco oraz na zimno, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na rozciąganie oraz wysoką granicą plastyczności. Inną technologią produkcji jest zaś ciągnienie, dzięki której wyroby hutnicze cechują się pięknymi walorami estetycznymi (gładka lub chropowata powierzchni, zaokrąglone lub ostra kanty). Wadą płaskowników ciągnionych jest jednak ich gorsze parametry użytkowe.

Zastosowanie płaskowników

Płaskowniki traktowane są jako półprodukty lub też prefabrykaty, a to oznacza, iż są hurtowo kupowane przez różne zakłady przemysłowe, które tworzą z nich tysiące wyjątkowych wyrobów. Przede wszystkim wykorzystuje się je jednak – bez konieczności wykonywania wielu etapów dodatkowej obróbki – w budownictwie. Świetnie sprawdzają się bowiem przy konstruowaniu mocowań do przęseł, a także przy wykonywaniu kratownic. Najszerzej wykorzystywane są one zaś przez producentów bram, furtek, ogrodzeń, balustrad, barierek, poręczy oraz słupków.

Prócz branży budowlanej płaskowniki cieszą się olbrzymim pobytem w sektorze instalatorskim i energetycznym, a nawet maszynowym oraz motoryzacyjnym. Podkreślić jednak należy, że do każdego zastosowania nadają się płaskowniki o innych własnościach. Dystrybutorzy wyrobów hutniczych są zatem zobowiązani do przedstawiania klientom dobrze opisanych deklaracji produktowych i okazywania ich atestów.

Opracowanie:

M-TI Market-Techniczny

Inowrocław , Stolarska 1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas