Artykuł sponsorowany Co można oddać do skupu złomu?

Co można oddać do skupu złomu?

Złom, czyli wszelkiego rodzaju odpady zawierające metale, jest wszędzie – zapewne większość z nas byłaby w stanie znaleźć w swoim domu lub mieszkaniu całe mnóstwo sprzętów, które nie nadają się do dalszego użytku. Takich rzeczy nie wolno wyrzucać wraz z innymi śmieciami – należy je oddać do złomu. Co do nich zaliczamy, a czego nie? Dlaczego prawidłowa utylizacja metali jest tak ważna?

Złom – co się do niego zalicza?

Złomem określamy wszystkie przedmioty metalowe, które można wykorzystać do ponownego przetworzenia w celu odzyskania z nich surowca do ponownej produkcji – proces ten nazywamy recyklingiem. Do złomu zaliczamy zatem:

  • Produkty, które nie nadają się do użytkowania i naprawy – np. stare i powypadkowe samochody, sprzęty RTV i AGD
  • Metalowe odpady produkcyjne – czyli np. naddatek pod postacią pyłu metalowego, wiórów lub skrawków, które nie mogą być wykorzystane w dalszej produkcji bez przetworzenia.
  • Stare konstrukcje metalowe
  • Skorodowane, odkształcone lub inaczej uszkodzone i nie nadające się do dalszej bezpiecznej eksploatacji przedmioty i ich części

Wszystkie wymienione wyżej przedmioty klasyfikuje się jako złom, który możemy oddać do punktu skupu. Nie ma znaczenia, z jakiego surowca składa się złom – mogą nim być zarówno elementy ze stali, jak i z metali kolorowych, takich jak miedź, ołów, czy nawet złoto. Od rodzaju surowca zależy w dużej mierze wartość złomu.

Czego do skupu oddać nie wolno?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie każdy przedmiot metalowy może zostać oddany do punktu skupu złomu.

- Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim monety znajdujące się w obiegu – mówi przedstawiciel firmy R.R. MetallCiekawostką jest fakt, że kruszec używany do bicia monet jest wart więcej, niż nominał na nich umieszczony. Ponadto punkty skupu nie mogą przyjmować wszelkich przedmiotów składających się na infrastrukturę miejską, np. włazów studzienek kanalizacyjnych, znaków drogowych, fragmentów torów kolejowych i innych. Krótko mówiąc – wszystko to, co nie może być zakwalifikowane jako własność osoby zgłaszającej się do punktu skupu nie może być potraktowane jako złom.

Dlaczego warto oddawać złom do skupu?

Korzyści z oddawania złomu do skupu jest bardzo wiele. Przede wszystkim – w ten sposób możemy pozbyć się zawadzających nam rupieci i zrobić nieco porządku w domu. Na oddaniu złomu możemy również zarobić – wysokość zapłaty uzależniona jest od masy i rodzaju złomu. Również z punktu widzenia ekologii oddawanie złomu jest korzystne – ograniczamy w ten sposób emisję szkodliwych związków chemicznych do środowiska, przyczyniamy się do zmniejszenia wysypisk śmieci oraz mniejszej dewastacji natury.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas