Artykuł sponsorowany Rodzaje kształtowników

Rodzaje kształtowników

Kształtowniki to dość powszechnie wykorzystywane elementy konstrukcyjne, charakteryzujące się dużą odpornością i uniwersalnym zastosowaniem. Choć są wykonywane z ograniczonej ilości materiałów, to jednak można wyróżnić wśród nich kilka odmian. Głównym kryterium różnicującym jest ich kształt. Czym kształtowniki różnią się od siebie i jakie mają zastosowanie?


Charakterystyka kształtowników

Kształtowniki to długie wyroby hutnicze o przekroju poprzecznym. Do ich produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju metale i tworzywa sztuczne, między innymi aluminium oraz stal walcowaną. Dlaczego to właśnie aluminium jest doskonałym materiałem do produkcji kształtowników? Ponieważ jest lekkie, a zarazem wytrzymałe.

Czym wyróżniają się kształtowniki? Między innymi trwałością, sztywnością lekkością, wszechstronnością zastosowania. Na uwagę zasługuje także to, że na rynku dostępne są różne modele kształtowników. Ponadto obróbka materiału na zimno poprawia jego twardość i zmniejsza plastyczność – ta cecha dotyczy także kształtowników walcowanych na zimno.


Wykorzystanie kształtowników

W zależności od rodzaju i materiału wytwórczego, mogą mieć zastosowanie w różnych branżach, między innymi w budownictwie (przy budowie rusztowań, ścian nośnych, ogrodzeń i fasad). Sprawdzają się także do tworzenia skomplikowanych konstrukcji maszynowych i architektonicznych (szklarnie i nie tylko).

Stosowane są również w przemyśle motoryzacyjnym, służąc do budowania naczep samochodowych i nie tylko. Kształtowniki mają też swoje zastosowanie przy stawianiu słupów energetycznych.


Kształt a typ kształtowników

Kształtowniki dostępne są w kilku wariantach. W przekroju poprzecznym przypominają jedną z liter alfabetu, stąd wzięły się następujące ich nazwy:

  • ceowniki – wytwarzane w formie prostych odcinków, z profilami przypominającymi literę „C”,
  • teowniki – przeznaczone do wyrobu elementów konstrukcji maszyn i budowli, a ich profile przypominają literę „T”,
  • dwuteowniki – elementy nośne w konstrukcjach inżynierskich, których przekrój poprzeczny przyjmuje kształt dwóch zetkniętych ze sobą liter „T”,
  • zetowniki – przypominają literę „Z”, natomiast stopki mają zaokrąglone krawędzie wewnętrzne,
  • kątowniki – zgodnie z samą nazwą, profil przyjmuje kąt prosty.

Ponadto do kształtowników zaliczają się jeszcze:

  • rury,
  • profile zamknięte,
  • profile przeznaczenia specjalnego.

Warto dodać, że w wielu konstrukcjach oraz w budownictwie stosuje się także płaskowniki, czyli metalowe pręty o przekroju prostokątnym.


Gdzie kupować kształtowniki?

Poszczególne rodzaje kształtowników najlepiej kupować w renomowanych hurtowniach, takich jak P.W. Zielonka. Otrzymasz tam wysokiej klasy kształtowniki wykonane z aluminium, które są idealnie dopasowane do określonych potrzeb klientów indywidualnych.

U takich dostawców zazwyczaj można ponadto liczyć na profesjonalne doradztwo przy konkretnych rodzajów produktów.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas