Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie opakowań z folii PA/PE

Rodzaje i zastosowanie opakowań z folii PA/PE

Opakowania z folii PA/PE są wykonane z poliamidu (PA) i z polietylenu (PE). To materiały wielowarstwowe, które służą do pakowania próżniowego oraz w zmodyfikowanej atmosferze. Stosowane w przemyśle spożywczym, jako opakowania techniczne czy też do pakowania pieniędzy, mają stanowić barierę i zabezpieczenie dla przechowywanych produktów.

Opakowania moletowane

Worki moletowane są inaczej nazywane strukturalnymi. Służą do pakowania niewielkich partii produktów przy pomocy pakowarek listwowych. Charakterystyczna dla opakowań moletowych jest ich tłoczona faktura w postaci linii, kratki czy punktów. Ma ona na celu skuteczne odprowadzenie powietrza podczas pakowania na pakowarkach z zewnętrznym zasysaniem. Worki moletowane produkowane przez TorPak są dostępne w kilkunastu rozmiarach. Moletowane są dwustronnie i wykonane z folii PA/PE o grubości 100 mikron. Najczęściej dostępne są w formie rękawa i wykorzystywane do pakowania podłużnych produktów o nieregularnych kształtach (np. ryby, bakłażany).

Opakowania spożywcze

Wielowarstwowa folia PA/PE jest używana przede wszystkim do przechowywania żywności. Opakowania spożywcze są wykonane z dwóch lub więcej warstw folii i mają stanowić barierę ochronną. Mają zastosowanie przy pakowaniu wielu produktów spożywczych, takich jak mięsa, wędliny, sery, kiszonki, pierogi czy też mrożone warzywa i owoce. Są dostępne w różnych rozmiarach i grubości. ich cechą charakterystyczną są mocne zgrzewy o jednakowej szerokości. Materiał na tego typu opakowania musi być jednolity. Nie może posiadać żadnych smug i przebarwień. Worki próżniowe to najlepsza metoda zabezpieczenia żywności przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Nie zmienia ich jakości podczas przechowywania i nie wpływa na ich smak.

Opakowania techniczne i do pieniędzy

Opakowania wykonane z wielowarstwowej folii PA/PE mogą być z powodzenie stosowane w przemyśle. Wykorzystuje się je do pakowania twardych materiałów czy produktów wykonanych ze stali. Do każdego rodzaju komponentu grubość stosowanej folii jest dobierana indywidualnie. Folia PA/PE są wykorzystywane do zabezpieczenia produktów podczas  transportu i składowania. Chronią przed promieniami UV oraz przed zabrudzeniami i kurzem, zabezpieczają przed przenikaniem zapachów i zatrzymują proces utleniania. Opakowania z folii PA/PE służą także do transportowania pieniędzy podczas konwoju  z banku do klienta oraz między oddziałami banków. Wykorzystuje się tu folie o różnej grubości, w zależności od tego, czy mają być w nich pakowane banknoty czy też bilon.

Opracowanie:

Podziel się