Artykuł sponsorowany Rodzaje i zastosowanie łożysk kulkowych

Rodzaje i zastosowanie łożysk kulkowych

Łożyska to elementy wielu maszyn i urządzeń, upłynniające ich pracę poprzez zmniejszanie tarcia między poszczególnymi elementami. Zastosowanie łożysk pozwala wydłużyć żywotność maszyny oraz zwiększyć jej efektywność. Do najpopularniejszych dostępnych na rynku rodzajów łożysk zaliczamy kulkowe. Sprawdź, jakie jest ich zastosowanie i poznaj rodzaje łożysk kulkowych.

Jak działa łożysko kulkowe?

Łożyska kulkowe to najczęściej stosowany w maszynach i urządzeniach rodzaj łożysk. Znajdują się one w wielu urządzeniach codziennego użytku, takich jak miksery czy rolki, a także w bardzo dużych maszynach przemysłowych. Ich największą zaletą jest prosta konstrukcja, a także wyjątkowa wytrzymałość – nawet przy wysokich prędkościach obrotowych.

Mechanizm działania łożysk tocznych, do których zaliczamy łożyska kulkowe, jest bardzo prosty. Polega on na obracaniu się elementu tocznego, czyli kulek, pomiędzy wprawionymi w ruch pierścieniami łożyska, co pozwala zmniejszyć tarcie między wałem a oprawą – elementy te nie ocierają się bowiem bezpośrednio o siebie, a przenoszą obciążenia na łożysko.

Łożyska kulkowe mogą znosić zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe, a także różne ich kombinacje. W specjalistycznych hurtowniach zakupić można różne modele łożysk kulkowych, różniących  się od siebie m.in. kształtem bieżni oraz parametrami.

Rodzaje łożysk kulkowych

Dzięki swojej uniwersalności oraz wytrzymałości, łożyska kulkowe stosowane są zarówno w produkcji urządzeń, jak i w przemyśle maszynowym oraz spożywczym. Ze względu na specyfikację oraz zastosowanie, łożyska kulkowe można podzielić na kilka rodzajów:

  • łożyska kulkowe jednorzędowe – nazywane również zwykłymi, charakteryzuje je prosta oraz zwarta konstrukcja, najbardziej uniwersalne z łożysk kulkowych;
  • łożyska kulkowe wahliwe – cechuje je bardzo dużą sztywność, umożliwiająca wykorzystywanie tego typu części w mocno obciążonych maszynach;
  • łożyska kulkowo-skośne – idealnie sprawdzą się w układach wielokrotnych lub zdwojonych;
  • łożyska kulkowo-oporowe – nazywane łożyskami wzdłużnymi, charakteryzują się przyjmowaniem dużych sił osiowych; dzielimy je na jedno- i dwukierunkowe;
  • łożyska kulkowe samonastawne – stosowane przede wszystkim w maszynach budowlanych i rolniczych, wyposażone są w bieżnię zewnętrzną.

Gdzie stosuje się nierdzewne łożyska kulkowe?

Łożyska kulkowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak na szczególną uwagę zasługują łożyska kulkowe ze stali nierdzewnej, które znajdziesz w ofercie Hurtowni przemysłowej Tech-Mech. Materiał użyty do ich wykonania zapewnia dodatkową ochronę przed szkodliwymi warunkami pracy, stąd też łożyska te wykorzystuje się do zadań specjalnych. Montowane są one w maszynach używanych w przemyśle spożywczym, produkcji napojów i w innych miejscach, gdzie rygorystyczne wymogi nakazują użycie tego metalu. Co więcej, nierdzewne łożyska kulkowe wspaniale sprawdzają się też w miejscach o podwyższonej wilgotności, ponieważ stal nierdzewna nie ulega korozji i niszczeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas