Artykuł sponsorowany Renowacja felg samochodowych metodą piaskowania

Renowacja felg samochodowych metodą piaskowania

Zestaw nowych felg samochodowych aluminiowych, a zwłaszcza tych stalowych może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ich cena zależy od marki i modelu samochodu, standardu materiału, z którego są wykonane, a także od średnicy. Wielu kierowców szuka jednak tańszych rozwiązań do zakupu fabrycznie nowych czy nawet nowych i regenerowanych felg. Na jaką opcję warto zatem postawić? Blask powierzchniowo zużytych felg szybko i tanio przywrócić można dzięki metodzie piaskowania.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie to nic innego jak jedna z wielu metod obróbki ścierno-strumieniowej, która opiera się o wykorzystanie specjalnych ścierniw, które wydobywają się pod olbrzymim ciśnieniem z dyszy pistoletu podłączonego pod mocny agregat. Dzięki temu drobinki piasku lub innych materiałów docierają do każdego najmniejszego zakamarka powierzchni roboczej, szybko usuwając z niej stare powłoki lakiernicze i malarskie, wżery, naloty korozji, a także uporczywe zabrudzenia.

Piaskowanie sprawdza się zaś przy obróbce wielu półproduktów czy uszkodzonych wyrobów z takich materiałów jak beton, drewno czy metal. W ostatnim przypadku firmy proponujące obróbkę ścierno-strumieniowo przyjmują wiele zamówień na oczyszczanie felg, co potwierdza zakład PPU SAWICKI, który działa w Pruszkowie. To tam szybko, solidnie i tanio odnawiane są obręcze samochodowe, również poprzez fosforowanie oraz malowanie proszkowe.

Jakie felgi można poddać renowacji metodą piaskowania?

Kierowcy, którzy zainteresowani są renowacją felg metodą piaskowania, powinni wiedzieć, że z takiej usługi warto korzystać tylko wtedy, kiedy metalowa obręcz nie jest przerwana, ukruszona, skrzywiona czy pęknięta. Przy rozległych uszkodzeniach bardziej rekomendowane jest zatem kupno nowych zestawów lub wcześniejsze przekazanie felg do specjalistycznych pracowni zajmujących się ich prostowaniem i spawanie. Warsztaty takie często współpracują z zakładami usług piaskowania i malowania, dostarczając do nich obręcze po zakończonym procesie korygowania ich obręczy oraz całej tarczy. Wtedy nowoczesne piaskarki błyskawicznie oczyszczają felgi z zanieczyszczeń i wżerów trudnych w usunięciu inną metodą.

Warto dodać, że renowacja poprzez piaskowanie rekomendowana jest zarówno w przypadku felg aluminiowych, jak i stalowych samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Metoda ta szczególnie chętnie wykorzystywana jest zaś przez właścicieli drogich aut marek premium, którzy wykonując okresowo oczyszczanie obręczy, zabezpieczają je przed niszczeniem na skutek brudu i niekorzystnych warunków pogodowych. Liczyć mogą oni również na utrzymanie felg w nieskazitelnej postaci.

Etapy renowacji felg samochodowych

Renowacja felg samochodowych odbywa się w kilku etapach. Po zakończonym prostowaniu i spawaniu – jeśli jest to konieczne – obręcz trafia do pracowni obróbki strumieniowo-ściernej, gdzie przechodzi następujące zabiegi:

  1. Wstępne czyszczenie wodą pod ciśnieniem.
  2. Ocena stanu technicznego i badanie materiałoznawcze.
  3. Dobór właściwego rodzaju ścierniwa oraz ciśnienia obróbki.
  4. Przeprowadzenie procesu piaskowania.
  5. Kontrola prawidłowości renowacji.

Najlepsze firmy po piaskowaniu proponują również nanoszenie na felgi różnego rodzaju powłok ochronnych, w tym tych antykorozyjnych. Może odbyć się to techniką fosforowania manganowego lub cynkowego. Ponadto zlecić można malowanie proszkowe felgi według własnego upodobania kolorystycznego. Wielu kierowców stawia na preparaty bezbarwne lub farby proszkowe, zapewniające obręczom drapieżnego wyglądu. Popularne jest malowanie w kolorze czarnym i antracytowym, w macie lub w wersji na wysoki połysk. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas