Artykuł sponsorowany Piaskowanie jako działanie antykorozyjne

Piaskowanie jako działanie antykorozyjne

Korozja zachodzi głównie na powierzchni metali oraz ich stopów. Termin ten pochodzi od łacińskiego słowa „corrosio”, które dosłownie oznacza zżeranie. W istocie – proces ten na skutek chemicznego bądź elektrochemicznego oddziaływania środowiska niszczy materiały, stopniowo je zżerając. Jak skutecznie można pozbyć się korozji? Jedną z odpowiedzi jest piaskowanie.

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to powszechnie stosowana metoda czyszczenia powierzchni, która doskonale sprawdza się w przypadku usuwania śladów korozji. Obróbka piaskowaniem przeprowadzana jest przy użyciu sprzętu do zabezpieczeń antykorozyjnych. Maszyny te, nazywane potocznie piaskarkami, zasilane są sprężonym powietrzem o ciśnieniu osiągającym najczęściej wartość od 3 do 8 bar.

Tak silny strumień piasku skierowany na materiał pokryty rdzą sprawia, że jej cząsteczki są zdzierane, a czyszczona powierzchnia staje się gładka. Proces ten jest możliwy dzięki różnicom, jakie występują w trwałości materiału nienaruszonego przez korozję oraz skorodowanego. Co istotne technologia, wykorzystywana w piaskowaniu pozwala na skuteczne pozbycie się rdzy nawet z trudno dostępnych miejsc takich jak np. wszelkiego rodzaju załamania czy zagłębienia.

Jak sama nazwa wskazuje, funkcję ścierniwa w tej metodzie pełni piasek. Nie oznacza to jednak, że jest on jedynym możliwym do wykorzystania w tym celu materiałem. Technologia ta dopuszcza także inne rodzaje ścierniwa jak np. śrut staliwny, garnet czy szklane kulki.

Przebieg i zastosowanie piaskowania

Cały proces piaskowania przebiega w kilku krokach. Najważniejszym z punktu widzenia działania antykorozyjnego jest etap pierwszy. W nim z obrabianych powierzchni usuwane są bowiem stare powłoki malarskie, a następnie widoczne ślady rdzy – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z Centrum Dystrybucji Farb we Wrocławiu, które oferuje szeroki wybór sprzętu do zabezpieczeń antykorozyjnych.

Jakie są kolejne etapy?

Pozbawiona zanieczyszczeń powierzchnia materiału poddawana jest procesowi ujednolicania, a po nim przeprowadzane są działania, w których efekcie materiał uzyskuje odpowiednią chropowatość. W ten sposób obrabiana powierzchnia jest wolna od rdzy i gotowa na położenie świeżej warstwy antykorozyjnej oraz malowanie – dodaje nasz rozmówca.

Piaskowanie powinni przeprowadzać specjaliści przy zastosowaniu odpowiedniej jakości sprzętu do zabezpieczeń antykorozyjnych. Wówczas można mieć bowiem pewność, że rezultat wykonanych prac będzie zgodny z oczekiwaniami. A metoda ta z pewnością sprawdzi się przy oczyszczaniu dużych powierzchni takich jak metalowe konstrukcje, blachy stanowiące pokrycie dachowe czy zbiorniki o dużej pojemności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas