Materiał Partnera Regeneracja sprzętu uprawowego – co to jest?

Regeneracja sprzętu uprawowego – co to jest?

Regeneracja sprzętu uprawowego ma za zadanie przywrócić właściwości użytkowe elementom zużytym bądź uszkodzonym. Może być kompleksowa i przywrócić im odpowiedni kształt, wymiary, parametry oraz właściwości. Ma ona zastosowanie, jeśli nie można nabyć nowej części lub gdy odpad jest szkodliwy dla środowiska. Dzięki regeneracji można uratować nawet najdroższe podzespoły, które zostały zniszczone w wyniku eksploatacji. Koszt remontu zazwyczaj jest niższy niż zakup oryginalnej części i często bywa trwalszy.

Metody regeneracji

Części można regenerować przez spawanie i napawanie. Pierwsza metoda polega na nagrzaniu elementu w uszkodzonym miejscu do temperatury topnienia i naniesieniu na niego materiału dodatkowego np. drutu, elektrody czy proszku. Tym sposobem można także wypełnić ubytki lub zlikwidować nieciągłości. Najczęściej spawa się ramy, belki, osłonki oraz wsporniki. Do wad tego sposobu zalicza się występowanie odkształceń, naprężeń i obowiązkowe stosowanie środków ostrożności przy spawaniu elementów żeliwnych na zimo. Jednak właściwy dobór materiałów umożliwia pozyskanie wysokiej twardości. Natomiast napawanie polega na zwiększaniu wymiarów lub przywróceniu pierwotnych kształtów poprzez dołożenie kolejnej warstwy materiału. Metoda ta wydłuża w szczególności żywotność części sprzętu uprawnego pracujących w glebie. Kluczowe jest nałożenie powłoki w miejscu najbardziej zużytym. Ważny jest również proces przeprowadzania naprawy. Jeśli osoba dokonująca regeneracji przegrzeje materiał, to zamiast do naprawy, może dojść do zniszczenia całej pracy. W celu sprawdzenia twardości zregenerowanych powierzchni należy zetrzeć napawaną warstwę przy użyciu szlifierki kątowej lub ściernicy do szlifowania zgrubnego. Pamiętajmy, że twardy materiał jest trudniejszy do starcia.

Pomoc specjalisty przy regeneracji

Regenerację części sprzętu rolniczego powinien przeprowadzić odpowiedni fachowiec, który specjalizuje się w tego typu pracach. Osoba, która nie potrafi spawać lub napawać może zniszczyć części, które często są już niedostępne na rynku. Dlatego, jeśli nie posiadamy odpowiednich klasyfikacji, nie powinniśmy sami zabierać się za tego typu prace. Profesjonalną firmą, która specjalizuje się w tego typu pracach, jest Mak Zphu Kamil Szczepaniak. Jej siedziba mieści się w Zborach, w powiecie kłobuckim, na terenie województwa śląskiego. Specjalnością zakładu są remonty maszyn. Świadczy on  kompleksowe usługi z dziedziny toczenia, frezowania oraz szlifowania. Do zadań pracowników należą przede wszystkim wytaczanie mobilne, hartowanie i spawanie mma.

Opracowanie:

Mak ZPHU Kamil Szczepaniak

Zbory , Spokojna 94

Podziel się