Materiał Partnera Regeneracja części maszyn poprzez napawanie, a oszczędności

Regeneracja części maszyn poprzez napawanie, a oszczędności

Praktycznie każda część każdej maszyny narażona jest na zużycie. Wysokie obciążenia, tarcia, temperatura, warunki środowiskowe – te wszystkie czynniki sprawiają, że tworzywo traci swoje właściwości, zmienia swój kształt i wielkość, niszczeje. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest regeneracja. Na czym ona polega i co można dzięki niej zyskać?

Czym jest napawanie części?

Napawanie to proces co do zasady nie różniący się od spawania – do jego przeprowadzenia używa się tych samym urządzeń i materiałów, np. migomatu i drutu spawalniczego. Różnicę stanowi jego zastosowanie. W przeciwieństwie do spawania napawanie wykorzystywane jest nie do łączenia ze sobą elementów, lecz do usuwania drobnych uszkodzeń w strukturze danego elementu, np. pęknięć. W ten sposób elementowi przywracane są jego pierwotne właściwości oraz kształt. Dlaczego jest to tak ważne?

Każda uszkodzenie struktury danego elementu obniża jego trwałość i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych uszkodzeń – mówi przedstawiciel firmy Welding Alloys GroupDodatkowo w nawet drobnych szczelinach może gromadzić się wilgoć, która sprzyja powstawaniu ognisk korozji. A skorodowany od środka element jest tym bardziej narażony na utratę swojej trwałości. Wypełnianie szczelin i pęknięć w procesie napawania pozwala skutecznie zabezpieczyć dany obiekt przed takimi konsekwencjami i znacząco wydłużyć jego żywotność.

Napawanie a oszczędności

Napawanie uszkodzonych części, podobnie jak inne czynności regeneracyjne ma jedną istotną zaletę – pozwala znacząco zmniejszyć koszty przeprowadzanych napraw. Trudno jednoznacznie wskazać wartość osiąganych w ten sposób oszczędności, bowiem to zależy od rodzaju uszkodzonej części oraz rozmiarów usuwanych uszkodzeń, niemniej jednak można z całą pewnością stwierdzić, że napawanie może być nawet kilkadziesiąt procent tańsze. Z tego powodu jest to bardzo często wybierana metoda napraw. Druga kwestia to często krótszy czas oczekiwania na zrealizowania naprawy. Często zdarza się bowiem, że części zamienne trzeba sprowadzać na zamówienie, gdyż nie są dostępne od ręki – to wszystko wydłuża czas wyłączenia maszyny z użytku. Skutki tego mogą być bardzo odczuwalne na naszych finansach, bowiem skoro maszyna nie pracuje, to i nie przynosi żadnych zysków. Napawanie często może być jedynym ratunkiem przed poważnymi stratami finansowymi. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie części mogą być poddawane napawaniu ze względu na prawa patentowe, a także że napawaniem nie usuniemy każdej usterki. Uszkodzone elementy prędzej czy później trzeba będzie ostatecznie wymienić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas