Materiał Partnera Recykling stali

Recykling stali

Ilość śmieci na ziemi rośnie w zatrważającym tempie, a surowce naturalne zaczynają się kończyć. Są to bez wątpienia jedne z największych problemów naszego świata. Rozwiązanie ich jest trudne, ale możliwe. Pierwszym, niezbędnym krokiem jest segregacja śmieci i recykling. Ponownemu przerobowi poddać można szkło, papier, plastik, a także stal. Stal jest to surowiec, idealnie nadający się do recyklingu.

Sposób pozyskiwania złomu

Stal w procesie recyklingu nie traci żadnych ze swoich właściwości. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością. Ze względu na te i wiele innych cech tego surowca, ma ono bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest  do produkcji karoserii samochodowej, pokryć dachowych, opakowań, różnego rodzaju narzędzi, rur, mebli, czy nawet elektrowni wiatrowych. Do recyklingu nadają się elementy stalowe, które nie zawierają elementów z innych materiałów (szkło, plastik itd.). Przed przetwórstwem należy także dokładnie opłukać z resztek produktu i oczyścić złom. Do recyklingu nie nadają się puszki po farbie, oleju, czy różnego rodzaju chemikaliach, z resztkami zawartości i oczywiście po substancjach niebezpiecznych, środkach szkodnikobójczych itp. Złom stalowy podzielić można na sposób pozyskania. Złom poamortyzacyjny jest to złom pozyskany ze zniszczonych i zużytych wyrobów stalowych, maszyn i konstrukcji zakładów przemysłowych, firm z przemysłu kolejowego, czy gospodarstw rolniczych i domowych. Posiadając tego typu elementy, warto zanosić je do skupów, takich jak Nord Steel Drugą część stanowią odpady produkcyjne, które powstają podczas wytwarzania, lub obróbki stali przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, przetwarzające stal.Procesy ponownego pozyskiwania stali

W zależności od systemu pozyskania złomu, recykling przeprowadzany jest na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest spalanie. Metodą tą odzyskuje się stal z odpadów niesegregowanych. Jest ona odzyskiwana magnetycznie z popiołów, a następnie transportowana do hut, gdzie jest przetapiana. Niestety, niemożliwym jest przy tej metodzie, ponownego odzyskania cyny i aluminium. Drugim sposobem jest magnetyczna segregacja odpadów i pozyskiwanie stali w procesie odcynkowania. Stal i cyna odzyskana w ten sposób, często znajduje swoje zastosowanie w produkcji opakowań. Aluminium zostaje poddane procesowi rafinacji (oczyszczaniu z różnego rodzaju substancji, w celu nadania określonych właściwości).

Dlaczego warto prowadzić recykling?

Jak informuje specjalista z Nord Steel - która oprócz skupu złomu zajmuje się również transportem ciężarowym odpadów w kontenerach- pozyskiwanie stali drogą recyklingu, znacznie zmniejsza zużycie wody. Zmniejsza także znacząco emisję zanieczyszczeń wody oraz powietrza. Dodatkowo stal jest surowcem bardzo łatwym w odzysku, dzięki technologii odzyskiwania magnetycznego. Dodatkowo jest to materiał, który można przerabiać wielokrotnie, bez utraty swoich właściwości.

Opracowanie:

Nord Steel Sp. z o.o. Sp.k.

Gdynia , Hutnicza 40

Podziel się