Materiał Partnera Utylizacja akumulatorów samochodowych – o co tyle zachodu?

Utylizacja akumulatorów samochodowych – o co tyle zachodu?

Choć na co dzień nie myśli się o tym wyjątkowo często, to akumulatory w różnej postaci otaczają nas dosłownie wszędzie. Wystarczy spojrzeć na swój telefon, komputer lub samochód. Ich wydajne i coraz dłuższe działanie oparte jest często na wykorzystaniu substancji uznanych za szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego. Co powinno zrobić się ze zużytym akumulatorem i jakie konsekwencje może nieść ze sobą zbagatelizowanie tego procesu?

Do czego może się przyczynić nieodpowiednia utylizacja akumulatora?

Specjaliści z branży są absolutnie zgodni co do tego, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny dla środowiska akumulator, choć oczywiście w reklamach telewizyjnych i internetowych można usłyszeć, iż jest zupełnie inaczej. Aby zrozumieć sposób postrzegania dość smutnej rzeczywistości przez naukowców, wystarczy zdać sobie sprawę z substancji, które znajdują się w nowoczesnych bateriach. Mowa tutaj przede wszystkim o pierwiastkach takich jak ołów, kadm, czy rtęć, których działanie na organizmy żywe, jest bardzo szkodliwy, co udowadniają przeprowadzone badania.

Bardzo łatwo pomyśleć, że wyrzucenie swojego akumulatora nie jest w stanie przyczynić się ani do zatrucia gleby, ani wód gruntowych. Nieco inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku, gdy zdamy sobie sprawę z tego, o jak wielkiej skali mówimy. Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby wszyscy wychodzili z takiego założenia. Coraz większą uwagę do tego typu zagadnień przywiązują rządy państw. W Polsce cały proces uregulowany jest ustawą o odpadach z kwietnia 2001 r. Gdzie zatem szukać pomocy w tym zakresie?

Skupy złomu – kompleksowe wsparcie dla klientów

Aby wszystko odbyło się tak, jak należy, zużyte akumulatory oddać trzeba w ręce profesjonalistów, zajmujących się ich skupem. Klient otrzymuje wtedy stosowne zaświadczenie i może ubiegać się o zwrot kaucji wynoszącej 30 zł. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, o co tak naprawdę tyle zachodu? Chodzi przede wszystkim o to, że zutylizowanie i zneutralizowanie szkodliwych substancji znajdujących się wewnątrz akumulatora to niezwykle żmudny oraz skomplikowany proces, którego nie da się wykonać bez odpowiedniego doświadczenia oraz zaplecza technicznego. Najbardziej kompleksowego wsparcia w tym zakresie mogą udzielić nam firmy takie jak Altmetal.

Specjaliści od wielu lat zajmują się skupem akumulatorów oraz złomu i uważani są za jednego z liderów rynku w regionie. Warto również wspomnieć o tym, że dla klienta indywidualnego przywiezienie pojedynczego akumulatora nie stanowi żadnego problemu. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wielkich przedsiębiorstw, na których wyposażeniu znajduje się np. kilkadziesiąt wózków widłowych. W takiej sytuacji wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na zorganizowanie transportu, ale także na atrakcyjniejsze warunki cenowe.

Opracowanie:

Altmetal W. S. Liszka Sp.j.

Jasło , Żeromskiego 17b

Podziel się