Materiał Partnera Przebudowa i modernizacja rozdzielnicy

Przebudowa i modernizacja rozdzielnicy

Przebudowa rozdzielnicy to dosyć częsta operacja w obrębie istniejącej instalacji elektrycznej. Nie jest to bynajmniej proste zadanie. Wymaga ono szczegółowej wiedzy na temat zasad przebudowy całego schematu. Firma dokonująca przebudowy musi także znać zasady, które rządzą sposobem modernizacji całej instalacji elektrycznej. Dzisiaj przyjrzymy się zagadnieniu, które omawia kiedy i w jaki sposób należy wykonywać prace z elektryką.

Optymalizacja czy wymiana sieci?

Fundamentalne znaczenie ma wiedza na temat szczegółowej budowy instalacji elektrycznej w budynku. Tak naprawdę w obowiązujących przepisach nie ma ściśle określonego terminu, po upływie którego należy przeprowadzić remont. Niemniej jednak kluczowe znaczenie ma dbałość o odpowiedni stan techniczny. W przypadku starego budownictwa kluczowa wydaje się odpowiedź na pytanie czy sensowny jest remont działającej, ale mocno przestarzałej sieci wraz z rozdzielnicą? A może dużo lepszym rozwiązaniem będzie jej przebudowa?

Czy optymalizacja sieci elektrycznej jest opłacalna?

Tak naprawdę trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że remont nie spełni wszystkich naszych oczekiwań. W chwili obecnej do kwestii związanych z zapotrzebowaniem na energię oraz metodami zabezpieczeń podchodzi się w zupełnie inny sposób. Same rozdzielnice uległy dużym zmianom. W związku z powyższym remont istniejącej sieci miałby raczej krótkotrwały charakter. Kompleksowym rozwiązaniem jest w tym przypadku modernizacja i przebudowa rozdzielnicy.

Wykonanie remontu sieci sprawia, że możemy wprowadzić drobne zmiany i dopasować instalację do indywidualnych potrzeb. Niestety zmiany te są krótkotrwałe. Można mieć także zastrzeżenia do ich bezpieczeństwa. Z drugiej strony przebudowa i modernizacja rozdzielnicy daje szansę na zmianę instalacji na nową, która jest w pełni zgodna z obowiązującymi zasadami oraz wiedzą naukową.

Jak wygląda modernizacja rozdzielnicy?

Planując przebudowę i modernizację instalacji elektrycznej trzeba pamiętać, że nowa lub poddana modernizacji sieć musi być wyposażona w rozdzielnicę z modułami ochronnymi. Takie są wymogi stawiane przez obowiązujące przepisy. Należy też zadbać o to, aby w obwodach występowały trzy przewody oraz aby przewód ochronny oddzielić od neutralnego. Ponadto przewody posiadające przekrój powyżej 10 mm2 muszą być wykonane z miedzi. Zastosowanie się do tych wytycznych i wdrożenie tego typu zmian sprawi, że przez wiele lat nie będzie konieczności wykonania dodatkowych prac elektrycznych.

Przebudowa i modernizacja rozdzielnicy wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także dużego doświadczenia. Dlatego warto powierzyć to zadanie firmie Elmontaż sp. z o.o. z Żywca. Długa lista podobnych zleceń pozwala mieć pewność, że modernizacja wykonana przez firmę spełni swoje zadanie w 100%.

Opracowanie:

Elmontaż Sp. z o.o.

Żywiec , ks. prałata Słonki 54

Podziel się