Artykuł sponsorowany Produkcja wielokomponentowa. Charakterystyka

Produkcja wielokomponentowa. Charakterystyka

Tworzywa sztuczne to materiały, które są chętnie i często wykorzystywane przez rozmaite branże przemysłu. Jedną z popularnych metod ich kształtowania jest wtrysk – jedno lub wielokomponentowy. To właśnie z tej drugiej metody coraz częściej korzystają projektanci, którym szczególnie zależy na powstaniu dopracowanych i często bardziej skomplikowanych detali. Czym jest produkcja wielokomponentowa? I jakiej są jej zalety?

Produkcja elementów z tworzyw sztucznych – w jaki sposób przebiega ten proces?

Tworzywa sztuczne wyróżniają się tym, że można niezwykle łatwo je formować. Aby nadać im pożądany kształt oraz rozmiar wykorzystuje się do tego m.in. technologię formowania wtryskowego.

Formowanie wtryskowe polega na podgrzaniu materiału w postaci granulatu do poziomu jego uplastycznienia, a następnie pod bardzo wysokim ciśnieniem wtryśnięciu materiału do odpowiednio przygotowanej formy. To właśnie wtedy tworzywo po schłodzeniu zmieniając postać z plastycznej w stałą, staje się elementem wykonanym zgodnie z wcześniej założonym projektem. Aby jednak wyjść naprzeciw stale rosnącym oczekiwaniom oraz coraz to bardziej skomplikowanym projektom, stworzono technologię wtrysku wielokomponentowego. Pozwala ona na tworzenie złożonych części, składających się z wielu trwale połączonych ze sobą materiałów o różnych właściwościach psychofizycznych.

Technologia produkcji wielokomponentowej opiera się na wykorzystywaniu specjalistycznych wtryskarek, pracy wykwalifikowanych specjalistów z zakresu projektowania form wtryskowych, jak i pracowników obsługi tych nierzadko skomplikowanych maszyn i narzędzi. Sprawia to, że ograniczeniem dla zleceniodawcy jest jedynie jego pomysł, wyobraźnia i niestety budżet. Zaplecze techniczne oraz wiedza, którą posiadamy, pozwalają na realizację bardzo złożonych i wymagających projektów – mówi fachowiec z firmy HUBENY.

Na czym polega produkcja wielokomponentowa?

Wtrysk wielokomponentowy realizowany jest w oparciu o kilka technologii, m.in. marmurkowania, wtrysku typu sandwich, przenoszenia wyprasek z gniazda do gniazda, wtrysku ze stołem obrotowym lub piętrowych form wtryskowych. Przykładowo – wtrysk z użyciem form obrotowych polega na wtryśnięciu w pierwszej kolejności materiału bazowego, a następnie, w zależności od ilości komponentów, przy kolejnych cyklach i obrotach w formy wtryskiwane są kolejne materiały przy użyciu dodatkowych jednostek wtryskowych. Otrzymujemy w ten sposób wyrób połączony z różnych materiałów lub kolorów. Dzięki temu można poprawić wyroby pod względem wzornictwa i funkcjonalności – w sposób w pełni zautomatyzowany i ekonomiczny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas