Materiał Partnera Jak wygląda proces granulacji tworzyw sztucznych?

Jak wygląda proces granulacji tworzyw sztucznych?

Recykling tworzyw sztucznych, w tym polietylenu, polipropylenu i polistyrenu stale zyskuje na popularności. Jedną z najczęściej wykonywanych form recyklingu, jest granulacja. W skrócie proces ten polega na rozdrabnianiu i regranulacji. W poniższym artykule omówimy bardziej szczegółowo, jak przebiega proces granulacji oraz pokażemy, w jakich branżach wykorzystuje się uzyskany materiał.  

Maszyny wykorzystywane podczas granulacji

Do produkcji wysokogatunkowego granulatu z tworzyw sztucznych wykorzystuje się specjalistyczne maszyny. Dzięki nim uzyskany produkt spełnia wszelkie przyjęte normy.
W skład standardowej linii produkcyjnej granulatu tworzyw sztucznych wchodzą:

  • podajnik taśmowy,
  • zagęszczarka,
  • wytłaczarka,
  • sito wibracyjne,
  • hydrauliczny zmieniacz sit,
  • urządzenie do cięcia,
  • wirówka z podajnikiem,
  • system odbioru granulatu.

Proces granulacji tworzyw sztucznych

Czas poznać etapy granulacji tworzyw sztucznych. Pierwszym z nich jest dostarczenie do zagęszczarki materiału w postaci płatków lub wiórów. W zagęszczarce, przy użyciu wysokiej temperatury  dochodzi do kompresji, czyli zagęszczenia rozdrobnionych tworzyw sztucznych. Następnie skompresowany materiał, zostaje schłodzony i skierowany do wytłaczarki. W niej dochodzi do granulacji. Wielkość uzyskanego granulatu zależy od użytego sita tnącego. Gotowy produkt zostaje dokładnie oczyszczony i skierowany do systemu odbioru.

Tak wyprodukowany granulat spełnia wszystkie normy jakościowe, a proces jego powstawania jest w pełni neutralny dla otaczającego nas środowiska.

Zastosowanie granulatu z tworzyw sztucznych

Jak informują sprzedawcy granulatu z firmy Bewa Plast, jest on wykorzystywany przede wszystkim do wytwarzania różnego rodzaju opakowań. Stosuje się go także przy produkcji elementów różnorodnych urządzeń, w tym: części obudowy sprzętu AGD i RTV czy części samochodowe. Dodatkowo z granulatu wykonuje się przedmioty użytku codziennego: wiadra, pudełka do żywności, elementy wyposażenia domu oraz ogrodu.

Dlaczego warto granulować tworzywa sztuczne?

Na koniec odpowiemy na pytanie, po co granulować tworzywa sztuczne? Otrzymany w procesie granulacji produkt jest łatwy w przechowywaniu oraz w transporcie. Dodatkowo jest on stabilny pod względem właściwości fizykochemicznych, a jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Dlatego, warto inwestować w granulowanie tworzyw sztucznych. Jest to nie tylko dobry sposób na biznes, ale także idealny sposób ochrony środowiska.

Opracowanie:

Bewa Plast Sp. z o.o.

Katowice , Wandy 1

Podziel się