Materiał Partnera Pompy cyrkulacyjne w domowych instalacjach c.w.u.

Pompy cyrkulacyjne w domowych instalacjach c.w.u.

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) to medium, które jest niezbędne w każdym z domów. Aby jednak cieszyć się bezproblemowym i komfortowym dostępem do ciepłej wody, w miejscach takich jak łazienka lub kuchnia, niezbędna jest odpowiednia instalacja przygotowująca ciepłą wodę. Warto przy tym wspomnieć, że jednym z urządzeń, stanowiących bardzo często element tego typu systemów, który ma ogromny wpływ na jakość i temperaturę wody oraz jej szybką dostępność w naszych kranach, są nowoczesne pompy cyrkulacyjne.

Zastosowanie pomp cyrkulacyjnych

Cyrkulacja to określenie oznaczające ruch, krążenie lub obieg. W przypadku instalacji c.w.u. mówimy tu o regularnym obiegu ciepłej wody pomiędzy miejscem gdzie jest ona podgrzewana (zasobnikiem), a punktami poboru wody (np. umywalką, zlewem, wanną, itp.). W wielu domach zadanie utrzymywania ciepłej wody w obiegu w określonym czasie, jak najbliżej punktów poboru, realizują nowoczesne pompy cyrkulacyjne. Oczywiście zastosowanie tego rozwiązania nie zawsze jest koniecznością i w dużej mierze zależy ono od użytkownika instalacji, przy czym ogromny wpływ na decyzję o zastosowaniu cyrkulacji powinny mieć potrzeby domowników, a przede wszystkim stan istniejącej lub projektowanej instalacji. Wynika to z faktu, że zastosowanie cyrkulacji wskazane jest wówczas, gdy możemy gromadzić ciepłą wodę (posiadamy zasobnik c.w.u.), a dodatkowo jeśli odległość od źródła ciepłej wody do najdalszego punktu poboru wody jest dość duża. Warto bowiem pamiętać, że przy standardowych instalacjach, chcąc uzyskać strumień ciepłej wody z oddalonego od zasobnika punktu, musimy odczekać do momentu, aż wystudzona woda spłynie z instalacji, co może potrwać nawet kilkadziesiąt sekund i dopiero po tym czasie z kranu poleci ciecz o wymaganej temperaturze. Zastosowanie pompy cyrkulacyjnej sprawi, że ciepła woda będzie dostępna w kranie już po kilku sekundach, dzięki czemu uzyskamy komfort użytkowania instalacji, a także wymierne oszczędności wynikające z krótszego czasu oczekiwania, czyli mniejszego zużycia wody. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w ciepłej wodzie poddanej cyrkulacji brak jest możliwości rozwoju groźnych bakterii.

Używaj z głową

Pompy cyrkulacyjne to komfortowe rozwiązanie, które może przynosić spore oszczędności, przy czym należy pamiętać, że wykonanie instalacji wodnej z pętlą cyrkulacyjną jest droższe w budowie (pompa, kolejne przewody, ewentualnie specjalny kocioł). Dodatkowe koszty mogą wiązać się również z niewłaściwą eksploatacją systemu oraz wynikać z nieprawidłowego doboru poszczególnych elementów instalacji. Dlatego też planując zakup pompy cyrkulacyjnej należy taką inwestycję zrealizować przy współpracy z doświadczonymi dostawcami tego typu systemów, takimi jak firma Term-Gaz Jan Chrobak, którzy podpowiedzą jakie rozwiązania zastosować i jak je użytkować.   

Warto przy tym pamiętać, że :

  • pompa cyrkulacyjna powinna być uruchamiana przynajmniej raz na dobę,
  • powinna być ona włączona podczas tzw. antybakteryjnego wygrzewania zbiornika c.w.u.,
  • w celu zminimalizowania strat ciepła na przewodach ciepłej wody należy, już na etapie projektowania, zadbać aby były one jak najkrótsze i jak najlepiej izolowane termicznie,
  • niewskazane jest całodobowe włączanie pompy cyrkulacyjnej. Warto korzystać z niej gdy tylko wystąpi taka potrzeba,
  • w przypadku pomp cyrkulacyjnych zalecane jest zastosowanie sterowania termostatycznego (włącza urządzenie w momencie gdy temperatura rury osiągnie zadany poziom) lub sterownika czasowego (uruchamiającego pompę o określonych godzinach).

Wykorzystanie nowoczesnych pomp cyrkulacyjnych w naszych domach to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba inwestorów. Należy jednak pamiętać, że komfortowe i ekonomiczne użytkowanie tego typu systemu wymaga doboru odpowiednich urządzeń oraz właściwego ich użytkowania.

Opracowanie:

Term-Gaz Jan Chrobak

Bielsko-Biała , Żywiecka 336

Podziel się