Materiał Partnera Pompa ciepła do domu jednorodzinnego – kryteria wyboru

Pompa ciepła do domu jednorodzinnego – kryteria wyboru

Planujesz instalację pompy ciepła, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiednie urządzenie? Sprawdź, które parametry są najistotniejsze dla uzyskania maksymalnej wydajności i zmniejszenia kosztów eksploatacji urządzenia.

Na co zwracać uwagę wybierając pompę ciepła?

  • Zastosowanie

Najczęstszym wyborem klientów są pompy służące jako urządzenia grzewcze. Na rynku dostępne są również urządzenia do chłodzenia i wentylacji – rekuperatory – ale zasady ich działania są nieco bardziej skomplikowane. Każde urządzenie posiada zastosowanie podstawowe, ale zdarza się, że może mieć kilka potencjalnych zastosowań.

  • Sposób działania

W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosowanym modelem pomp są pompy sprężarkowe, które dobrze sprawdzają się jako pompy do grzania wody lub do podgrzewania basenu.

  • Rodzaj źródła dolnego

Największa efektywność jest uzyskiwana przez pompy, które przenoszą ciepło między ośrodkami o zbliżonych temperaturach. Pomimo że takie rozwiązanie jest najbliższe pompie typu woda, nie znajduje ona szerokiego zastosowania w budownictwie jednorodzinnym. O wiele częstszym wyborem inwestorów jest gruntowa pompa ciepła z dolnym kolektorem funkcjonującym w układzie zamkniętym. Bardziej zaawansowanym wariantem jest pompa z odparowaniem bezpośrednim, ale wymóg znalezienia wydajnego źródła ciepła bywa zbyt trudny do spełnienia.

Innym rodzajem pomp są pompy typu powietrze-woda i powietrze-powietrze, które nie wymuszają przygotowanie dolnego źródła. Niestety dużym problemem takiego rozwiązania jest spadek mocy grzewczej w okresie zimowym – zbyt chłodne powietrze spowalnia wymianę ciepła, przez co system jest nieefektywny. Aby dobrać najlepszą pompę ciepła do potrzeb gospodarstwa domowego, warto skontaktować się ze sprawdzoną firmą z branży instalacji hydraulicznych, taką jak Hydromar Sp. z o.o.

  • Rodzaj źródła górnego

Tradycyjne grzejniki to najprostszy, ale najmniej efektywny typ źródła górnego. O wiele lepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, które wymaga niższych temperatur czynnika grzewczego.

Dlaczego lepiej zrezygnować z grzejników?

  • Zimna woda w instalacji może przyspieszyć korodowanie urządzeń grzewczych.
  • Pompa ciepła i grzejniki nie pracują z maksymalną sprawnością, przez co wydajność spada.
  • v  Aby uniknąć problemu niedogrzania, konieczne jest uwzględnienie większej powierzchni wymiany ciepła na grzejnikach.

System pracy układu

Najczęstszym wyborem inwestorów są układy biwalentne, które przewidują użycie drugiego źródła ciepła, np. kotła centralnego ogrzewania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas