Materiał Partnera Na czym polega regeneracja pompy hydraulicznej?

Na czym polega regeneracja pompy hydraulicznej?

Produkowane obecnie układy hydrauliczne dla maszyn budowlanych mogą pochwalić się coraz lepszą trwałością i mniejszą awaryjnością. Jednak bez względu na jakość urządzenia, długotrwała i intensywna eksploatacja musi prowadzić do stopniowego zużywania się poszczególnych elementów. Części układów hydraulicznych można wymieniać nowe lub poddawać naprawom i regeneracji.

Sercem każdego układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna – mówi specjalista z firmy Hydro-Precyzja. To właśnie do jej typu dostosowany jest cały układ. Zadaniem pompy jest zmiana energii mechanicznej w energię ciśnienia cieczy. Innymi słowy, w trakcie swojej pracy pompa hydrauliczna wytwarza strumień oleju pod regulowanym ciśnieniem, co umożliwia pracę całego układu.

Pompy hydrauliczne w maszynach budowlanych

Pompy hydrauliczne w maszynach budowlanych znajdują zastosowanie w obsłudze najróżniejszych podzespołów. W układach roboczych, a także w napędach jezdnych maszyn, wykorzystuje się głównie pompy zmiennej wydajności, a przede wszystkim pompy tłoczkowe.

Olbrzymią zaletą pompy tłoczkowej jest szeroki zakres zmian wydajności, co pozwala na pracę z dużym ciśnieniem. Możliwość łatwej regulacji oraz kontroli wytwarzanego strumienia cieczy hydraulicznej wpływa też na poprawę parametrów pracy podzespołu i redukcję kosztów eksploatacyjnych.

Pompy zmiennej wydajności dzielimy na pompy układu zamkniętego i otwartego. Pompy układu zamkniętego wykorzystuje się głównie w układach napędzających np. w koparkach, ładowarkach, rozściełaczach itd. Natomiast pompy układu otwartego służą zwykle poruszaniu silników maszyn.

Regeneracja i wymiana pompy hydraulicznej

Awarie pompy hydraulicznej należą niestety do najczęstszych problemów z maszynami budowlanymi. Przyczyną awarii może być naturalne zużywanie się poszczególnych części bądź uszkodzenie mechaniczne. Bez względu na powód niesprawności układu, konieczna jest wymiana pompy.

W przypadku awarii pompy nie musimy od razu decydować się na zakup nowej. Obecnie na rynku działają profesjonalne warsztaty zajmujące się regeneracją pomp hydraulicznych. Warto zaznaczyć, że wymianie pompy powinien towarzyszyć dokładny przegląd całego układu hydraulicznego i w razie potrzeby jego dokładne oczyszczenie.

Regenerację lub naprawę pompy hydraulicznej musi poprzedzić dokładna diagnostyka. Całe urządzenie jest więc rozbierane, czyszczone i wnikliwie sprawdzane. Następnie fachowiec składa pompę, tam gdzie to konieczne, sięgając po nowe części. Na koniec układ należy odpowietrzyć, wypełnić świeżym olejem hydraulicznym i sprawdzić efekt przeprowadzonych prac.

Profesjonalnie zregenerowana pompa po ponownym zamontowaniu w maszynie będzie pracowała bez zarzutu. Jednak aby urządzenie służyło bezawaryjnie przez kolejne lata, warto dbać o regularne serwisowanie, a przede wszystkim stałą kontrolę poziomu i czystości cieczy roboczej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas