Artykuł sponsorowany Podstawowe narzędzia spawalnicze

Podstawowe narzędzia spawalnicze

Spawalnictwo jest szerokim działem technologii łączenia metali, ich stopów oraz tworzyw sztucznych w wyniku skoncentrowanego doprowadzenia ciepła do miejsca, w którym ma powstać złącze. Do technologii spawalniczych zaliczamy spawanie, w wyniku którego powstają spoiny, ale także lutowanie (powstają lutowiny), zgrzewanie (powstają zgrzeliny) oraz procesy pokrewne spawaniu, m.in. lutospawanie, cięcie termiczne itp.

Historia spawalnictwa w pigułce

Łączenie metali poprzez stapianie ich powierzchni praktykowano już w starożytnym Rzymie, jednak pierwsze profesjonalne urządzenie spawalnicze powstało dopiero w 1877 roku – była to zgrzewarka elektryczna oporowa Thomsona. Niewiele później, bo już w 1882 roku, wynaleziono urządzenie do spawania łukowego metodą węglową (N. N. Benardos). W 1888 roku odkrycie zostało udoskonalone przez zastosowanie topliwej elektrody metalowej (N.G. Sławianow). W 1901 Picard skonstruował palnik acetylenowo-tlenowy, stosowany do dziś w procesach spawania i cięcia metali, a w latach 30. XX wieku opracowano metodę spawania elektrodą wolframową w osłonie gazów szlachetnych oraz spawania maszyn łukiem krytym. Kolejny przełom nastąpił w latach 50. – pojawiły się metody spawania żużlowego (J. O. Paton) i elektronowego (J. A. Stohr). Współczesne spawalnictwo czerpie z tych osiągnięć, dzięki czemu możemy korzystać z różnych technologii w zależności od rodzaju łączonych materiałów i warunków, w jakich realizowany jest proces.

Nowoczesne urządzenia spawalnicze

Podstawowym elementem wyposażenia każdego stanowiska spawalniczego jest spawarka odpowiednia do stosowanej technologii. Do spawania ręcznego metodą MMA wykorzystuje się spawarki elektryczne, zbudowane ze źródła prądu z układem sterowania, przewodu z uchwytem elektrodowym (który doprowadza prąd spawania do elektrody) oraz przewodu masowego z zaciskiem. Urządzenia do spawania MMA dzieli się na transformatorowe i inwertorowe. Pierwsze z nich używane są najczęściej w zastosowaniach amatorskich i w niewielkich warsztatach. Spawarki inwertorowe są mniejsze, lżejsze i wyposażone w bardziej nowoczesne systemy zasilania oraz sterowania, toteż chętnie sięgają po nie profesjonaliści.

W zastosowaniach przemysłowych coraz rzadziej wykorzystuje się metodę MMA, która wypierana jest przez technologie bardziej wydajne i umożliwiające automatyzację procesów, głównie metody MIG/MAG oraz TIG – opowiada nasz rozmówca z firmy NORTECH. Każda z tych metod spawania wymaga stosowania nieco innych narzędzi; w pierwszym przypadku są to tzw. migomaty, w drugim spawarki inwertorowe TIG. Klientom, którzy planują zakup spawarek, oferujemy szeroki wybór najlepszych urządzeń spawalniczych Kemppi i profesjonalne doradztwo zakupowe. Od 2013 roku prowadzimy również wypożyczalnię spawarek w pełnych zestawach ze sprężarkami i częściami zapasowymi.

Oprócz urządzenia spawającego do wykonania połączeń niezbędne są również odpowiednie materiały (druty, pręty, elektrody). W spawalniach używa się wielu dodatkowych narzędzi i akcesoriów służących m.in. do przygotowania łączonych materiałów, czyszczenia spawów, ich pomiarów itd. Ponadto spawacze podczas pracy muszą korzystać ze środków ochronnych zgodnie z wymogami przepisów BHP.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas