Artykuł sponsorowany Podstawowe metody obróbki szkła

Podstawowe metody obróbki szkła

Szkło jest niezwykle uniwersalnym materiałem, pojawiającym się obecnie zarówno w domach, jak i biurach czy przestrzeniach o zupełnie innym przeznaczeniu. Jego obróbka wymaga jednak zastosowania określonych metod, a także profesjonalnych maszyn. Jakie są najpowszechniejsze sposoby obrabiania szkła? Które z nich cieszą się zdecydowanie największą popularnością?

Metody obróbki szkła 

Każdy zakład zajmujący się obróbką szkła korzysta z określonych metod, pozwalających na swobodne przekształcanie i wykańczanie tego materiału. Wśród zdecydowanie najpopularniejszych i najbardziej podstawowych pojawiają się takie techniki, jak:

  • szlifowanie,
  • fazowanie,
  • piaskowanie.

Szlifowanie polega na pozbyciu się nierówności z powierzchni szkła, a także jego krawędzi. Ma ono więc na celu zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z produktu oraz poprawienie jego walorów wizualnych. Istnieje kilka metod szlifowania, w tym trapezowe czy ukosowe, dlatego może być ono stosowane także w celach dekoracyjnych.

Fazowanie polega na załamywaniu powierzchni na krawędziach. Takie rozwiązanie stosuje niemal każdy producent luster na wymiar, ponieważ najczęściej można je zaobserwować właśnie w przypadku takich wyrobów. To technika zdobienia, niekiedy wykorzystywana także w przypadku balustrad.

Piaskowanie służy natomiast do zdobienia szkła, poprzez „wydrapywanie” na jego powierzchni motywów z wykorzystaniem strumienia drobnego piasku. Piaskowanie wykorzystuje się m.in. do tworzenia grawerów.

Nadawanie elementom szklanych pożądanych kształtów 

Wymienione metody obróbki, wykorzystywane m.in. przez firmę Mochnik Glass z Opola, służą do wykończenia elementów szklanych. Trzeba jednak pamiętać, że obróbka polega także na nadawaniu kształtu określonemu surowcu. Z tego powodu profesjonalne firmy powinny być wyposażone także maszyny do przycinania, hartowania czy wiercenia otworów w taflach szkła. W ostatnim czasie popularnością cieszy się też laminowanie takiego materiału.

Wiele produktów jest dodatkowo klejonych z kilku warstw, co zwiększa ich wytrzymałość. Wszelkie procesy produkcyjne bazują na stworzonym projekcie, a także docelowym wykorzystaniu gotowego elementu. To właśnie dlatego sprawdzeni producenci dysponują złożonym parkiem maszynowym, w którym znajdują się wszystkie maszyny pozwalające na odpowiednie docięcie, zabezpieczenie czy zdobienie szkła.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas