Artykuł sponsorowany Jak powstaje lustro?

Jak powstaje lustro?

Trudno byłoby żyć na co dzień bez luster, zwłaszcza w czasach, kiedy wizerunek jest tak ważny. Dzięki nim można skontrolować swój wygląd niemal wszędzie. Niektóre lustra zajmują duże powierzchnie, inne mieszczą się w kieszeni. Ale jak one w zasadzie powstają? Jak to się dzieje, że w tafli szkła można tak dokładnie zobaczyć swoje odbicie? Przeczytaj tekst, aby się tego dowiedzieć.

Lusterka sprzed lat

Ludzie już od dawna szukali sposobów na kontrolowanie swojego wyglądu. Kiedyś funkcję luster pełniły naturalne substancje, takie jak woda. Z czasem zaczęto również polerować kamienie, jednak obraz w nich odbity nie był tak wyraźny, jak ma to miejsce współcześnie. Kolejnym etapem było robienie luster z różnego rodzaju metali, a później także pokrywanie ich specjalnymi substancjami, które miały zwiększyć właściwości odbijające powierzchni. Ostatni wymieniony sposób ma już więcej wspólnego z tym, jak lustra są wytwarzane obecnie. Jak zatem przebiega ten proces?

Wytwarzanie luster krok po kroku

Obecnie lustra powstają w bardziej zaawansowany sposób. Pierwszą istotną różnicą jest to, że ich główny materiał stanowi szkło. Najpierw konieczne jest przygotowanie tafli, którą wytwarza się, topiąc jej składniki, a następnie umieszczając je w formie i chłodząc powstały element. Jednak tafla szkła to nie wszystko, mimo tego, że stanowi ona podstawę. 

Obecnie, aby lustro dobrze odbijało obraz, pokrywa się je tak zwanymi powłokami refleksyjnymi. Do tego celu bardzo często wykorzystuje się srebro, które jest przyjaźniejsze dla środowiska niż stosowany kiedyś ołów – wyjaśnia pracownik firmy Centrum Obróbki Szkła

Dodatkowo na powierzchnię nakłada się również warstwę ochronną. Dzięki temu lustra są bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia. Przed pokrywaniem tafli szkła specjalnymi substancjami trzeba ją jednak oczyścić. Następnie kolejne warstwy są utrwalane. W ten sposób powstaje trwały produkt, który może nieprzerwanie służyć przez lata.

Czym różnią się od siebie lustra?

Dużą zaletą obecnego sposobu wytwarzania luster jest to, że mogą one przyjmować najróżniejsze formy, rozmiary, a nawet odcienie. Dzięki temu łatwo dopasować te produkty do pomieszczeń w domu, a także umieszczać je w kosmetyczkach, samochodach, sklepach czy meblach. Różnorodność ram, w jakie oprawiane są lustra, również zachęca do poszukiwań modelu idealnego. To są już kwestie stricte estetyczne, natomiast aby szklana tafla była trwała i służyła przez długi czas, musi być przede wszystkim dobrze wykonana. Dlatego też warto kupować lustra u zaufanych producentów, zwłaszcza że otaczają nas one z każdej strony i prędzej czy później trzeba się w nie zaopatrzyć.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas