Artykuł sponsorowany Kiedy niezbędne jest śrutowanie elementów stalowych?

Kiedy niezbędne jest śrutowanie elementów stalowych?

Bardzo często spotykamy się z koniecznością oczyszczenia elementów jakiegoś urządzenia czy konstrukcji stalowej z rdzy lub z różnych powłok malarskich. Można, chociaż może z trudem, wyobrazić sobie czyszczenie jakichś płaskich, nawet dużych powierzchni przy użyciu stalowych szczotek mechanicznych albo przy pomocy szlifierek. Jednakże skuteczne czyszczenie takimi sposobami przedmiotów o skomplikowanych kształtach, o licznych krawędziach, załamaniach i wgłębieniach jest niewykonalne. Wykluczone jest stosowanie do czyszczenia stali, agresywnych środków chemicznych, albowiem mogą one osłabiać jej wytrzymałość. Rozwiązaniem jest tutaj tak zwane śrutowanie stali lub piaskowanie.

Sposoby śrutowania stali

Do śrutowania stali wykorzystuje się strumień silnie sprężonego powietrza lub cieczy pod wysokim ciśnieniem oraz materiał ścierający. Jak mówią nam fachowcy z firmy SEVERT POLSKA z Gorlic, ścierniwem nie musi tutaj być wyłącznie piasek, co mogłaby sugerować potoczna nazwa śrutowania, czyli piaskowanie. Jako materiał ścierny na skalę przemysłową stosowany jest głównie śrut staliwny w formie kulek lub ostrokrawędziowy, dla delikatnej obróbki powierzchniowej stosowane są oprócz piasku czy korundu także rozdrobnione szkło, metalowe opiłki, okruchy lodu, zmielone skorupy orzechów lub niektóre zmielone rośliny. Decydujące znaczenie dla wyboru tego czy innego ścierniwa ma ostateczny efekt,  jaki chcemy uzyskać. Wygląd oczyszczanego przedmiotu możemy modyfikować właśnie poprzez dobór odpowiedniego materiału ściernego. Śrutowanie stali stanowi często istotny element obróbki w wielu różnych sytuacjach. Pozwala ono szybko i skutecznie oczyścić i wypolerować stal, dzięki czemu zostaje ona pozbawiona różnych zbędnych powłok i nalotów i można ją wtedy poddać dalszej obróbce.

Zagrożenia dla pracowników wykonujących śrutowanie

Śrutowanie elementów stalowych niesie w sobie spore ryzyko dla zdrowia i życia wykonujących je pracowników. Już samo ciśnienie strumienia powietrza lub wody może człowieka poważnie zranić. Jeśli taki strumień niesie z sobą ścierniwo, to ryzyko jest jeszcze większe. Dlatego też należy bardzo ostrożnie obchodzić się z wężem i dyszą podającą robocze medium. Innym poważnym zagrożeniem dla zdrowia pracowników są drobinki ścierniwa, które mogą dostawać się do płuc. Jest to szczególnie groźne przy śrutowaniu na sucho. Z tego względu pracownicy zajmujący się piaskowaniem zobowiązani są do noszenia specjalnej odzieży ochronnej oraz odpowiednich masek. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas