Artykuł sponsorowany O grach planszowych słów kilka – ciekawe tytuły, zalety rozgrywki, produkcja

O grach planszowych słów kilka – ciekawe tytuły, zalety rozgrywki, produkcja

Każdy z nas grał w planszówki. Nie każdy jednak miał okazję poznać najlepsze tytuły, które potrafią wciągnąć nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika gier planszowych. Tego typu zabawa zapewnia naprawdę przyjemnie spędzony czas, czy to w większym gronie przyjaciół, czy też z partnerem/partnerką. Jakie gry planszowe obecnie królują zatem na rynku? Jak produkowane są planszówki? O tym dowiesz się z artykułu. 

Jakie gry planszowe królują na rynku?

Zabawa przy planszówkach staje się jednym z ulubionych wieczornych zajęć Polaków, zwłaszcza późną jesienią i zimą. Gry planszowe kochane są zaś zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a szczególnie chętnie sięgają po nie studenci oraz grupki przyjaciół. Jakie planszówki obecnie cieszą się zaś największą popularnością?

Przede wszystkim uznanie na rynku zdobywają planszówki przygodowe, w których uczestnicy mogą przenieść się do bajkowych, dystopijnych, apokaliptycznych czy fantastycznych światów. Prowadzą oni wtedy własnych bohaterów lub całe armie, rozprawiając się z hordami nieprzyjaciół. Nie tylko jednak takie gry potrafią wciągnąć na długie godziny. Do łask wracają tematyczne gry karciane, a także gry humorystyczne i te tylko dla dorosłych. Ciekawymi tytułami są zaś:

  •  WOLFWALKERS,
  • FLAMME ROGUE,
  • WHAT DO YOU MEME?,
  • KUCHENNY POKER,
  • PIERWSI MARSJANIE,
  • ZONA,
  • VILLAGERS.

Dlaczego warto spędzać czas przy planszówkach?

Planszówki to świetny sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną, a także metoda na odciągnięcie uwagi od telewizora, komputera czy smartfonu. Wiele graczy porównuje najlepsze planszówki do dobrych gier video z tą różnicą, iż rozgrywka odbywa się wśród znajomych, przy dobrym jedzeniu, kawałach i przy ciekawych historiach. Warto zatem podkreślić, że tego typu zabawa zacieśnia relacje między ludźmi, dostarczając ważny w życiu relaks.

Planszówki polecane są również dzieciom i młodzieży. Rozwijają one myślenie strategiczne, kreatywność i wyobraźnię, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce czy łagodniejsze znoszenie różnych życiowych stresów. O funkcjach edukacyjnych gier planszowych napisano zatem wiele rozpraw naukowych, a w Polsce utworzono nawet kierunki studiów kształcące studentów w zakresie projektowania tego typu produktów gwarantujących rozrywkę. Przykładem jest Humanistyka 2.0 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jak powstają gry planszowe?

Gry planszowe powstają w porozumieniu między  producentem danego tytułu – ekipą pomysłodawców włącznie z grafikami, projektantami, testerami gier – a specjalistyczną firmą poligraficzną, która urzeczywistni opracowaną szczegółowo koncepcję, nadając jej fizycznej formy. Gry planszowe są zatem projektowane, testowane, a potem produkowane w wersji prototypowej. Dopiero w późniejszym etapie dostają się do produkcji masowej, która polega na różnych procesach, od drukowania, klejenia szaty graficznej i tektury począwszy, na wycinaniu wykrojnikami kończąc. Tworzenie planszówek odbywa się też z wykorzystaniem różnych technik uszlachetniających plansze czy karty, z laminowaniem, pozłacaniem, hot-stampingiem czy z lakierowaniem bezbarwnym i nabłyszczającym włącznie.

Producenci we współpracy z dobrą firmą poligraficzną mogą również uzgodnić kwestie produkcji opakowań. Taką kompleksową współpracę gwarantuje firma MEDIA GOLD, która w swoim portfolio ma takie znane w Polsce tytuły jak Zona: Sekret Czarnobyla, Gierki Małżeńskie oraz Wyprawa do El Dorado. Pracownia ta jest zatem przykładem, że rynek gier planszowych w Polsce ma się dobrze i świetnie wypada na tle sytuacji w innych państwach. Wiele planszówek polskich jest też tłumaczonych i sprzedawanych w Niemczech, Anglii czy w innych krajach UE. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas