Artykuł sponsorowany O czym mówią wielkości znamionowe wózków widłowych?

O czym mówią wielkości znamionowe wózków widłowych?

Wózki widłowe to niezbędny sprzęt wykorzystywany do transportu, przeładunku i załadunku palet lub innych ciężkich czy ponadgabarytowych ładunków. Znajdują swoje miejsce między innymi w różnego typu magazynach, zakładach przemysłowych oraz centrach logistycznych. W celu odpowiedniego dopasowania wózków widłowych do wykonywanych prac należy znać ich dokładne parametry. O czym mówią wielkości znamionowe takich pojazdów? Odpowiadamy.

Czym są wielkości znamionowe wózków widłowych?

Wielkości znamionowe wózków widłowych to nic innego, jak ich parametry wytrzymałościowe. Podany przez producenta zakres zapewnia bezusterkową pracę, a jego przekroczenie może spowodować uszkodzenie pojazdu, zagrożenie dla operatora lub innych osób znajdujących się na terenie zakładu, a w konsekwencji konieczność oddania pojazdu do serwisu wózków widłowych. W przypadku wózków widłowych najważniejszym parametrem jest ich udźwig oraz nośność. Ponadto należy wyróżnić również:

  • wysokość podnoszenia, a więc odległość, na jaką pojazd jest w stanie unieść ładunek,
  • pochylenie masztu,
  • zdolność pokonywania wzniesień,
  • siłę uciągu,
  • promień zawracania, a więc wykonywania manewrów w ograniczonej przestrzeni,
  • przesuw wideł,
  • prędkość ruchów roboczych dostosowaną do warunków pracy i otoczenia: prędkość jazdy, opuszczania oraz podnoszenia ładunków,
  • ciężar i wymiary samego pojazdu.

Maksymalna wielkość obciążenia wskazuje, w jakich warunkach wózek jest w stanie poprawnie i stabilnie, a zatem bezpiecznie pracować. Ponadto udźwig dzieli się na zredukowany oraz nominalny.

Udźwig nominalny oraz zredukowany wózków widłowych

Udźwig wózka widłowego determinowany jest przede wszystkim przez jego wymiary oraz wagę. Na stronie firm takich jak Serwitech Leszno, które oferują różne modele pojazdów, powinny znaleźć się szczegółowe parametry. Udźwig nominalny oznacza maksymalne bezpieczne obciążenie, jakie pojazd może unieść na wysokość 3300 mm przy zachowaniu swojej pełnej stabilności, a także prawidłowego środka ciężkości.

Podnoszony ciężar zależy bowiem od masy samego pojazdu, na której opiera się zachowanie równowagi. Wartość ta wyrażana jest w kilogramach lub tonach. Na podstawie udźwigu zredukowanego natomiast obliczane jest dopuszczalne obciążenie robocze i oznacza największą możliwą masę, jaką wózek widłowy może unieść na daną wysokość. Parametr ten jest zależny także od osprzętu użytego w pojeździe, a także jego środka ciężkości wynikającego z konkretnego modelu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas