Materiał Partnera Najpopularniejsze rodzaje urządzeń dźwignicowych – miejsca wykorzystania wind

Najpopularniejsze rodzaje urządzeń dźwignicowych – miejsca wykorzystania wind

Windy to urządzenia wykorzystywane zarówno w budownictwie mieszkalnym, przemyśle, a także w sporej ilości branż usługowych, jak chociażby hotelarstwo. Ich zadaniem jest ułatwienie dostarczenia, dostania się na wyższe kondygnacje osób, bądź też towarów w całkowicie bezpieczny sposób bez względu na porę dnia i nocy. Jakie są rodzaje urządzeń dźwignicowych? Czy wybór rodzaju windy może nastręczać trudności?

Czym są urządzenia dźwignicowe potocznie zwane windami?

Winda to urządzenie służące do transportu osób lub towarów pomiędzy kondygnacjami obiektu budowlanego. Są powszechnie wykorzystywane zarówno w urzędach, miejscach użytku publicznego, budowach, czy szpitalach, jak i magazynach. W każdym z tych miejsc rodzaj zastosowanego urządzenia dźwignicowego różni się. Biorąc pod uwagę przeznaczenie wind, wyróżnia się:

  • windy osobowe
  • windy osobowo – towarowe
  • windy towarowe,
  • windy budowlane
  • windy szpitalne.

Ze względu na sposób funkcjonowania, a raczej rodzaj zastosowanego napędu można wyróżnić m.in.:

  • windy hydrauliczne,
  • windy elektryczne.

Czym mogą różnić się między sobą windy osobowe i osobowo-towarowe?

Windy osobowe oraz windy osobowo-towarowe są produkowane w obu rodzajach napędów. Funkcjonowanie tych wind opiera się na przemieszczaniu kabiny windy z pasażerami pomiędzy piętrami budynki i okresowemu zatrzymywaniu się na okresowym zatrzymywaniu się na określonym piętrze. Są wykorzystywane nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w wielokondygnacyjnych budynkach szpitali, urządzeń, czy instytucji użytku publicznego. Mogą przewozić od kilku do kilkunastu osób. Warto wiedzieć, że windy starego typu nie zawsze trzeba wymieniać na nowe, gdy przestają spełniać oczekiwania osób korzystających z nich. Czasem możliwe jest przeprowadzenie prac modernizacyjnych windy. W przypadku gdy działanie windy jest znacznie poniżej oczekiwań użytkowników, dobrze jest skonsultować konieczne do przeprowadzania prace modernizacyjne z firmą, która zajmuje się zarówno serwisem wind, sprzedażą ich oraz montażem, jak i modernizacją. Pozwoli to mieć pewien obraz sytuacji. Technicy w trakcie wizji lokalnej ocenią sprawność poszczególnych komponentów urządzenia, a także ich wydajność i opłacalność prac modernizacyjnych. W przypadku, gdyby modernizacja windy była niemożliwa do przeprowadzenia bądź kosztowna i niepewna pomogą dobrać urządzenia dźwigowe konkretnie pod potrzeby klienta

Windy towarowe i budowlane

Różnicą podstawową pomiędzy windami osobowymi a towarowymi jest ich przeznaczenie. Windy towarowe bowiem służą głównie do przewozu towarów i nie posiadają sterowania wewnętrznego. Dźwigi budowlane stworzone celem przewozy ludzi i ładunków mogą mieć różną konstrukcję. Mogą być wyposażone zarówno w kabinę, jak i wyłącznie pomosty, na których umieszczany zostaje ładunek.

Specjalnym rodzajem wind są windy szpitalne. Wyróżniają się one nie tylko „wielkością”, ale również przeznaczeniem i sposobem działania. Zwykle wykorzystywane są do przewozu osób, łóżek z chorymi, aparatury medycznej. Sprawia to, że muszą spełniać konkretne wymogi odnośnie do wymiarów minimalnych np. drzwi. Jako jedne z nielicznych urządzeń mogą mieć możliwość dodatkowej funkcji sterowania umożliwiającej np. jazdę uprzywilejowaną.

Jak wybrać odpowiedni model, wielkość, udźwig windy? Najbardziej ekonomiczną i jednocześnie najmniej stresująca i czasochłonne będzie zwrócenie się o wycenę i propozycję rozwiązań technologicznych firmę zajmującą się na co dzień serwisem czy też montażem i modernizacją wind.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas