Materiał Partnera Najpopularniejsze metale kolorowe przyjmowane w specjalistycznych skupach

Najpopularniejsze metale kolorowe przyjmowane w specjalistycznych skupach

Metale nieżelazne nazywane potocznie kolorowymi są materiałami, z których wykonuje się wiele elementów m.in. dla przemysłu, budownictwa czy motoryzacji. Ze względu na swoje parametry mogą być one poddawane recyklingowi, co czyni je wartościowymi. Miedź, aluminium czy mosiądz – to właśnie z nich wykonuje się elementy, które można po użyciu ponownie przetworzyć. Jakie jeszcze metale kolorowe są najczęściej oddawane na skupach i co je charakteryzuje?

Cenna miedź

Jednym z najbardziej wartościowych metali nieżelaznych jest zdecydowanie miedź. Wykorzystuje się ją do produkcji wszelkiego rodzaju kabli i przewodów, jest też stosowana przy konstruowaniu elementów budowlanych, a jej parametry w zakresie przewodnictwa elektryczności i ciepła sprawiają, że stała się wszechobecnym materiałem w energetyce. Co ciekawe, miedź może być z powodzeniem odzyskana poprzez recykling – takie działanie nie zmienia charakterystyki tego metalu nieżelaznego, czyniąc go przez to niezwykle cennym surowcem wtórnym.

Podobnie jest z aluminium, które stało się wszechobecne w życiu człowieka. Tworzy się z niego nie tylko wiele elementów konstrukcyjnych i wykorzystywanych w przemyśle, ale też w codziennym użytku. W aluminiowych puszkach przechowuje się bowiem napoje i pożywienie, a poprzez recykling opakowań można ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Należy jednak wybrać odpowiedni skup metali kolorowych, taki jak np. Meteor Recykling. W tym punkcie przyjmowany jest zarówno złom, jak i wspomniana miedź, aluminium i inne metale nieżelazne. Jakie dokładnie?

Mosiądz i brąz – ważne elementy branży budowlanej

W budownictwie jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wykorzystaniu danego materiału jest jego trwałość. Ze względu na intensywną eksploatację oraz spore obciążenia wymagane są elementy wytrzymałe. Często z tego powodu wykorzystuje się m.in. mosiądz. To stop miedzi i cynku, który gwarantuje odporność na korozję przy jednocześnie sporej trwałości. Z mosiądzu tworzy się wszelkiego rodzaju rury, pręty, profile i odlewy. Podobnie jest z innym metalem kolorowym – brązem.

To bardzo cenny surowiec, który z powodzeniem może zostać poddany ponownemu przetworzeniu. W tym celu niezbędne jest jednak oddanie wyrobów z brązu do specjalistycznego skupu. Miejsca, które zajmują się recyklingiem metali kolorowych, najczęściej przyjmują zatem miedź, aluminium, mosiądz i brąz, jednak nie są to jedyne materiały, jakie sprawdzają się w charakterze surowca wtórnego nieżelaznego. Cyna, srebro, złoto czy wolfram – to kolejne z chętnie przyjmowanych w skupach.

Opracowanie:

Meteor Recykling Sp. z o.o.

Będzin , Bory 53C

Podziel się