Artykuł sponsorowany Dlaczego zrównoważony recykling miedzi jest tak ważny?

Dlaczego zrównoważony recykling miedzi jest tak ważny?

Miedź jest jednym z metali kolorowych, czyli nieżelaznych. Ma ona bardzo duże znaczenie dla rozwoju technologicznego. Za sprawą swoich właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych miedź stosowana jest na szeroką skalę w branży elektronicznej, elektrycznej oraz w przemyśle samochodowym. Wydobycie miedzi jest złożonym i kosztownym przedsięwzięciem. Ważnym źródłem pozyskiwania tego pierwiastka jest recykling. Czy możemy przyczynić się do zwiększenia ilości miedzi na rynku?

Właściwości miedzi

Miedź to metal o barwie czerwonozłotej. Jest to surowiec plastyczny i giętki, który znakomicie przewodzi prąd. Miedź wykazuje dużą odporność na korozję i jest niemagnetyczna. Co ciekawe, jest to też pierwiastek niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu. Miedź cechuje się znaczną trwałością i łatwością obróbki. Wykazuje również właściwości biostatyczne, co oznacza, że na jej powierzchni nie rozwijają się drobnoustroje. Ze stopu miedzi i cynku otrzymuje się mosiądz, z którego wykonuje się np. lampy czy świeczniki. Z kolei ze stopu miedzi z cyną powstaje brąz, który nadaje się do odlewania.

Zastosowanie miedzi

Miedź wykorzystywana jest do produkcji kabli i przewodów, urządzeń elektronicznych (telewizory, radia, smartfony) oraz rurociągów. Jest też jednym z surowców, które budują panele słoneczne. Ponadto pierwiastek ten stosowany jest do wyrobu pokryć dachowych, monet, naczyń kuchennych, ozdób, sztućców i silników elektrycznych. Spore ilości miedzi używane są w przemyśle samochodowym.

Wydobycie miedzi określane jest mianem produkcji pierwotnej. Istnieją dwa sposoby pozyskiwania tego metalu w ten sposób. Pierwszy z nich polega na wydobyciu koncentratu siarczkowej rudy miedzi, z którego metal jest wytapiany. Druga zaś opiera się na ekstrakcji rozpuszczalnikiem i elektrolitycznym otrzymywaniu metalu z rud tlenkowych. Każdy z tych sposobów wiąże się z degradacją środowiska naturalnego.

Recykling miedzi

Jak informuje specjalista ze skupu złomu stalowego i kolorowego „Kolor” – popyt na miedź stale rośnie, a jej złoża są ograniczone. Należy więc zadbać o to, by większość dostaw tego metalu pozyskiwana była z recyklingu. W ten sposób nie tylko ograniczamy straty środowiskowe, ale też oszczędzamy wodę i energię elektryczną. Może się przyczynić do tego każdy z nas, oddając na złomowisko zużyte przedmioty, które zawierają w sobie miedź. Nie wyrzucajmy do kosza mosiężnych kranów czy miedzianego drutu. Trafią one na wysypisko, gdzie będą rozkładać się dziesiątki lat. Odpady tego rodzaju możemy spieniężyć w wybranym skupie złomu, co będzie z korzyścią i dla środowiska, i dla naszego portfela. Za kilogram złomu miedzianego możemy bowiem otrzymać około 15 zł.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas