Materiał Partnera Najczęstsze usterki sprężarek

Najczęstsze usterki sprężarek

Sprężarki to urządzenia, których budowa i sposób działania nie są skomplikowane. Jednak jak wszystkie sprzęty ulegają one normalnemu procesowi zużycia. Wtedy mogą pojawić się usterki i awarie, które uniemożliwiają korzystanie ze sprężarki. W takiej sytuacji jedyną radą jest skorzystanie z usług fachowców oraz oddanie urządzenia do serwisu, gdzie zostanie mu przywrócona pełna sprawność.

 

Na czym polega działanie sprężarek?

Efektem działania sprężarki jest wymuszenie przepływu powietrza, a także zwiększenie ciśnienia tego gazu. Dlatego urządzenie to może okazać się tak samo przydatne w gospodarstwie domowym, jak i w warsztacie czy zakładzie przemysłowym.

Sprężarka składa się z trzech podstawowych elementów. Należą do nich cylinder, tłok oraz układ korbowy. Istotą działania tego urządzenia jest wykonywanie przez tłok ruchu posuwisto-zwrotnego. Dzięki temu w cylindrze zostaje wytworzone podciśnienie. W wyniku powstania różnicy ciśnień otwiera się zawór ssący, przez który do cylindra przedostaje się powietrze. Wtedy ciśnienie tam zaczyna wzrastać. Kiedy jego wartość osiągnie dostatecznie wysoki poziom, otwiera się zawór tłoczny. W tym momencie sprężone powietrze przedostaje się do zbiornika.

Sprężarki są niekiedy bardzo intensywnie eksploatowanymi urządzeniami. Wobec tego bywa, że ich poszczególne elementy mogą dotknąć usterki.

Awaria sprężarki wcale nie musi oznaczać drogiej i czasochłonnej naprawy. Sprzęt oddany w ręce specjalistów jest dokładnie diagnozowany, dzięki czemu nawet najmniejsza usterka zostanie zauważona i szybko zlikwidowana. Fachowcy, jeżeli istnieje taka konieczność, mogą także wymienić uszkodzoną część” – mówi ekspert z firmy Kompresjan.

 

Co może popsuć się w sprężarce?

Tłoczenie i sprężanie powietrza, częste wykorzystywanie sprężarki mogą przyczynić się do tego, że niektóre jej części ulegną zużyciu, a urządzenie odmówi posłuszeństwa. Taką awarię można jednak szybko usunąć. Aby ograniczyć możliwość wystąpienia nieoczekiwanych awarii, sprężarka powinna przechodzić przeglądy okresowe.

Jednymi z najczęściej spotykanych usterek są różnego typu zatarcia. Mogą być one spowodowane niedostateczną ilością oleju. Regularne uzupełnianie oleju i serwisowanie sprzętu mogą wyeliminować ten problem.

Zatarciu może ulec układ korbowo-tłokowy lub tłokowy. Całkowicie uniemożliwia to wykorzystywanie urządzenia. Może okazać się też, że zawory znajdujące się w sprężarce staną się nieszczelne. Za awarię może być odpowiedzialny zabrudzony flirt. Naprawa sprężarki jest też niezbędna, gdy jej użytkownicy zauważą niepokojący wyciek oleju.

Podziel się