Artykuł sponsorowany Na czym polega tzw. szkiełkowanie?

Na czym polega tzw. szkiełkowanie?

Obróbka powierzchni jest jednym z najczęściej stosowanych procesów przygotowawczych do ostatecznego wykończenia materiału – zwykle nałożenia różnego rodzaju powłok zabezpieczających lub dekoracyjnych. W niektórych przypadkach pozwala również na nadanie materiałowi dodatkowych właściwości. Z tego rodzaju sytuacją mamy do czynienia przy szkiełkowaniu, stosowanym dla niektórych metali, najczęściej aluminium i stali nierdzewnej.

Jak przebiega szkiełkowanie?

Szkiełkowanie wykonuje się podobnie jak inne rodzaje obróbki strumieniowo-ściernej. Ścierniwo – w tym przypadku funkcję tą pełnią drobne kuleczki wykonane ze szkła – jest wyrzucane w stronę obrabianej powierzchni z dużą siłą, nadawaną przez znajdujące się pod wysokim ciśnieniem powietrze albo silny strumień cieczy. Dzięki temu mikrokuleczki uderzają w powierzchnię z wysoką energią kinetyczną. Dla zapobieżenia emisji pyłów uwalniających się podczas szkiełkowania, a także ochrony przed zniszczeniem elementów znajdujących się w pobliżu oraz zranieniem operatora cały proces przebiega wewnątrz zamkniętej komory np. śrutownicy ciśnieniowej. Takie rozwiązanie pozwala też na oszczędności w związku z możliwością oczyszczenia i ponownego użycia zastosowanych mikrokuleczek.

Dlaczego wykonuje się szkiełkowanie?

Tak jak przy innych technikach obróbki strumieniowo-ściernej szkiełkowanie daje możliwość dokładnego oczyszczenia powierzchni. W tym przypadku niejednokrotnie ważniejsze jest jednak następujące w jego wyniku umocnienie metalu. Jest to zjawisko, w którym powierzchnia ulega niewielkiemu zgniotowi. Podobnie jak przy innych odkształceniach plastycznych powoduje to zmiany w strukturze krystalicznej metalu, związane z przesunięciem się pewnej liczby tworzących ją skrajnych warstw. Ponieważ zmniejsza to możliwość dalszych zmian tego rodzaju, powierzchnia staje się mniej podatna na odkształcenia. Ma to duże znacznie, szczególnie jeśli chodzi o różne stopy aluminium, których twardość nie zawsze jest odpowiednio duża. Szkiełkowanie oznacza jednak także uzyskanie ciekawego efektu wizualnego związanego z lekkim wygładzeniem i zmatowieniem powierzchni.

Dlaczego szkiełkowanie przynosi tak dobre efekty?

Kluczem do sukcesu szkiełkowania jest z jednej strony wysoka wytrzymałość szklanych mikrokuleczek, z drugiej ich okrągły kształt. Podczas całego procesu materiał poddawany szkiełkowaniu jest dość delikatnie „ugniatany”, nie ma natomiast kontaktu z ostrymi krawędziami. Duże znaczenie ma też użycie urządzeń pozwalających na dopasowanie parametrów procesu. Znakomite śrutownice, które nadają się idealnie do szkiełkowania, oferuje AUER POLSKA. Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się maszyny półautomatyczne i automatyczne o różnej wielkości komór w wersjach iniekcyjnych, wysokociśnieniowych oraz do pracy na mokro.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas