Materiał Partnera Poznaj rodzaje suwnic

Poznaj rodzaje suwnic

Suwnice cieszą się ogromną popularnością w zakładach przemysłowych, portach i stoczniach. Umożliwiają skuteczne i sprawne podnoszenie oraz przemieszczanie ładunków o różnej masie i gabarytach. Swoja pracą obejmują duże obszary terenu bądź hal przemysłowych. Jakie rodzaje suwnic znajdziemy na rynku? Czym się od siebie różnią? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w artykule.

Suwnice pracują w cyklu przerywanym i pozwalają na wygodne przemieszczanie ładunków zarówno w pionie, jak i w poziomie. Na rynku dostępne są różne typy suwnic, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym. Podstawowe ich modele to suwnice bramowe, suwnice pomostowe oraz suwnice wspornikowe. Większość suwnic przystosowana jest do podnoszenia różnych ładunków, są jednak również suwnice specjalne, przeznaczone do wykonywania zadań określonego typu. Dostawcą wszystkich rodzajów suwnic jest Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o. – producent urządzeń dźwignicowych z Wrocławia.

Suwnice bramowe

Suwnice bramowe to wariant stosowany przede wszystkim na zewnątrz budynków. Składa się z poziomego pomostu z jednego bądź dwóch dźwigarów oraz dwóch pionowych podpór. Suwnice bramowe poruszają się po torowisku szynowym ułożonym na podłożu oraz są przystosowane do pracy w różnych warunkach pogodowych. Pozwalają na sprawny przeładunek towarów, pojazdów, a także manipulowanie wielkogabrytowymi ładunkami w obróbki bądź produkcji.

Suwnice pomostowe

Suwnice pomostowe to chyba najczęściej stosowany rodzaj suwnic. Ze względu na swoją konstrukcję oraz funkcjonalność z powodzeniem stosuje się je w różnych branżach przemysłu jako podstawowe wyposażenie hal produkcyjnych bądź magazynowych. Pomost suwnicy pomostowej porusza się po torowisku umieszonym na konstrukcji hali, osiągając zależne od potrzeb prędkości jazdy i podnoszenia.

Suwnice podwieszane

Suwnice podwieszane to jeden z rodzajów suwnic pomostowych – złożony z dźwigarów pomost jest w tym przypadku podwieszony pod torowiskiem. Suwnice podwieszane doskonale nadają się do niskich hal, dla optymalnego wykorzystania miejsca pod dachem. Ten typ suwnic o niedużych udźwigach wykonywany jest również z profili aluminiowych.

Suwnice wspornikowe

Konstrukcja suwnic wspornikowych przypomina wysięgnik żurawia wspornikowego z możliwością  przemieszczania się wzdłuż torowiska zamontowanego na ścianie hali. Ten typ suwnic najlepiej sprawdza się w obsłudze pojedynczych stanowisk pracy oraz transporcie na krótkich odcinkach pomiędzy stanowiskami pracy.

Suwnice specjalne

To propozycja dla klientów wymagających indywidualnych rozwiązań najwyższej jakości. Tego typu suwnice projektowane są od podstaw z uwzględnieniem potrzeb klienta oraz wymagają wnikliwej analizy procesu technologicznego, a także znajomości rozwiązań technicznych dostępnych na rynku.

Suwnice są niezbędne w wielu branżach i pozwalają na szybki i bezpieczny transport ładunków o różnym ciężarze i gabarycie. Zakup suwnicy to inwestycja na wiele lat, najlepiej więc korzystać z usług uznanych i sprawdzonych producentów.

Opracowanie:

Hak Sp. z o.o.

Wrocław , Jerzmanowska 8F

Podziel się