Materiał Partnera Na czym polega spawanie gazowe?

Na czym polega spawanie gazowe?

Wspólnym celem wszystkich metod spawalniczych jest złączenie ze sobą elementów metalowych. Aby do tego doprowadzić, wykorzystuje się rozmaite technologie, różniące się od siebie zastosowanymi narzędziami, gazami oraz przeznaczeniem. Spawanie gazowe to jedna z podstawowych metod, która wciąż cieszy się szerokim zainteresowaniem. Jakie są jej główne wady i zalety?

Zasada działania i zastosowanie spawania gazowego

Proces polega na stapianiu krawędzi elementów łączonych za pomocą płomienia wygenerowanego przez gaz palny w atmosferze tlenu. W spawaniu gazowym najczęściej stosuje się acetylen, rzadziej wodór lub propylen. Z tego względu ta metoda nazywana jest często spawaniem acetylenowo-tlenowym. Płomień uzyskany w ten sposób może uzyskać temperaturę do 3100°C. Taki zakres jest wystarczający, aby z powodzeniem scalać ze sobą stale niestopowe, stale niskostopowe, żeliwo oraz mosiądz. Z tego względu metoda spawania gazowego może być z powodzeniem stosowana podczas napraw instalacji gazowych, wodnych oraz centralnego ogrzewania. Do jej zasilania nie potrzeba prądu, zatem sprawdzi się także w pracach terenowych.

Wady i zalety spawania acetylenowo-tlenowego

Należy uczciwie przyznać, że spawanie gazowe nie jest metodą pozbawioną wad. W wielu przypadkach należy sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania. Wiele z nich oferuje firma Zalpol, która zajmuje się także m.in. spawaniem metali kolorowych oraz ze stali nierdzewnej. Spawanie gazowe generuje duże koszty eksploatacyjne ze względu na zużycie gazu. Charakteryzuje się także spoiną o niezbyt estetycznym wyglądzie, przez co nie powinna być stosowana tam, gdzie ma to duże znaczenie. Metoda nie nadaje się również do łączenia ze sobą stali nierdzewnej, aluminium oraz stali o dużej zawartości węgla.

Do zalet spawania gazowego można z pewnością zaliczyć wysoką wydajność i szybkość. Technika jest stosunkowo prosta, dzięki czemu nie wymaga bardzo dużego doświadczenia. Może być także z powodzeniem zautomatyzowana. Spawanie gazowe może się odbywać w obecności spoiwa lub bez niego, ponadto może być wykorzystywane do materiałów o różnej grubości. Koszty początkowe wyposażenia zakładu również są stosunkowo niskie, ponieważ urządzenia spawalnicze w tym przypadku nie są szczególnie drogie.

Opracowanie:

Zalpol

Reguły , Regulska 39a

Podziel się