Materiał Partnera Spawanie MIG/MAG – czym charakteryzują się te metody?

Spawanie MIG/MAG – czym charakteryzują się te metody?

Prace spawalnicze to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, spoczywająca na wykonawcach. W szczególności, jeżeli chodzi o różnego rodzaju konstrukcje stalowe, których wytrzymałość mechaniczna uzależniona jest właśnie od jakości spoin. Technik spawania jest oczywiście wiele, aczkolwiek jednymi z najczęściej stosowanych jest metoda MIG/MAG. Co konkretnie warto o niej wiedzieć i co w tym zakresie oferują najlepsi spawacze?

Spawanie MIG/MAG – podstawowe informacje

Podstawową różnicą pomiędzy spawaniem metodą MIG a metodą MAG, jest wykorzystywany rodzaj gazów osłonowych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z gazami obojętnymi, a w drugim z aktywnymi. Wspólnym mianownikiem dla obu rozwiązań jest zastosowanie nietopliwej elektrody. Jako gazy osłonowe obojętne w zdecydowanej większości przypadków stosuje się argon lub hel. Jeżeli zaś chodzi o gazy aktywne mowa tutaj do dwutlenku węgla. Z technicznego punktu widzenia, zarówno w metodzie MIG, jak i MAG, łuk elektryczny jarzy się między spawanym materiałem a elektrodą w postaci drutu. Ogromną zaletą obu metod jest uniwersalność zastosowania.

Z powodzeniem można stosować je podczas spawania większości materiałów, pamiętając jednocześnie o konieczności dobrania odpowiednich elektrod oraz gazów, które dla poszczególnych metali powinny być różne. Ze spawaniem MIG i MAG wyjątkowo często spotkać można się przy pracach montażowych i na liniach technologicznych. Metody nadają się do spawania automatycznego i półautomatycznego. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Zalety i wady spawania MIG/MAG

Spawanie przy wykorzystaniu technik MIG/MAG niesie ze sobą wiele korzyści. W pierwszej kolejności trzeba tutaj wspomnieć o bardzo dobrej jakości spoin oraz ogromnej wydajności, która sprawia, że spawanie staje się również niezwykle ekonomiczne. Warto podkreślenia jest także możliwość zrobotyzowania procesu, a także spawania elementów o bardzo szerokim zakresie grubości. W razie zaistnienia takiej konieczności, z pewnością przyda się opcja możliwości spawania we wszystkich pozycjach. A jak sprawa wygląda w przypadku wad? Na szczęście jest nich mniej niż zalet. Nieco uciążliwy dla wykonawcy może być stosunkowo duży rozprysk metalu, jeżeli spawania dokonuje się w osłonie dwutlenku węgla. Specjaliści z branży obserwują także pewną tendencję do powstawania przyklejeń w łączach spawanych.

Aby uniknąć tego typu problemów, warto postawić na doświadczenie i nowoczesne wyposażenie najlepszych spawaczy, do których zdecydowanie zalicza się firma Spaweld, która dzięki umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny, jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług. W przypadku ręcznego spawania MIG/MAG estetyka spoin uzależniona jest od zdolności manualnych spawacza.

Podziel się