Materiał Partnera Na czym polega recykling palet drewnianych?

Na czym polega recykling palet drewnianych?

Drewniane palety spełniają istotną rolę w branży rolniczej, transportowej i przemysłowej. Służą do magazynowania produktów oraz zapewniają ich bezpieczny przewóz. Najpopularniejsze z palet drewnianych są europalety, których wymiary określone są odgórnie i obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu standardy produkcji i transportu wyrobów są identyczne u wszystkich państw członkowskich. Choć opakowania drewniane są bardzo wytrzymałe, zdarzają się ich uszkodzenia. Jak wygląda ich naprawa?

Regulacje prawne dotyczące recyklingu palet drewnianych

W świetle obowiązujących przepisów prawnych każda uszkodzona paleta drewniana powinna zostać poddana recyklingowi. Przedsiębiorca, w którego firmie korzysta się z palet drewnianych zobowiązany jest oddać je do profesjonalnego skupu, jeśli tylko zauważy, że opakowania z drewna są mocno wyeksploatowane i nie nadają się już do powtórnego użycia bez uprzedniej naprawy. Oddając palety do skupu, przedsiębiorca otrzymuje dokument, który potwierdza, że taka sytuacja miała miejsce. Na jego podstawie można starać się o zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku na rzecz ochrony środowiska.

Jak wygląda recykling palet drewnianych?

Jak informuje przedstawiciel z firmy Grabowski Export-Import – każde opakowanie drewniane, które trafi do skupu poddawane jest regeneracji. Pracownik skupu rozbiera paletę na części i ocenia jej stan techniczny. Uszkodzone elementy zostają wymienione na nowe. Zazwyczaj pochodzą one od innych palet, które również zostały oddane do skupu. Następnie pracownik składa paletę według ustalonego schematu. Po recyklingu na nowo powstaje pełnowartościowy wyrób, który trafia do sprzedaży. W naprawione palety drewniane zaopatrują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Popularność tych produktów jest tak duża, że zaczęto wykorzystywać je w niestandardowy sposób. Z palet drewnianych powstają nietypowe meble, donice do uprawy roślin czy dekoracyjne elementy krajobrazu.

Czy to się w ogóle opłaca?

Recykling palet ma wiele zalet dla przedsiębiorcy, skupu oraz środowiska. Przedsiębiorca nie musi się zastanawiać, co zrobić z uszkodzonymi opakowaniami drewnianymi. Nie martwi się też o kwestie związane z transportem takich odpadów i ich ewentualną utylizacją. Postępując zgodnie z prawem otrzymuje ulgę podatkową, co stanowi dodatkową gratyfikację. Właściciel skupu z kolei może niewielkim kosztem naprawić zużyte palety drewniane i odsprzedać je drożej, co przynosi zyski dla jego firmy. Do wyrobu nowych palet nie trzeba zużywać świeżego surowca, co jest z kolei zaletą dla środowiska. Wszystkie działania recyklingowe przyczyniają się do ograniczenia degradacji środowiska naturalnego.

Opracowanie:

Podziel się