Materiał Partnera Na czym polega piaskowanie stali i innych materiałów?

Na czym polega piaskowanie stali i innych materiałów?

Piaskowanie to bardzo popularny proces wykorzystywany w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Dzięki niemu można odświeżyć i oczyścić różne powierzchnie, np. metal, drewno, stal, kamień. Metoda ta zapewnia lepsze efekty niż szlifowanie, w dodatku dociera do miejsc trudno dostępnych. Technika ta powstała w XIX wieku i z powodzeniem jest używana do dziś.

Na czym polega piaskowanie i jakie daje efekty?

Piaskowanie stali i innych materiałów polega na oczyszczeniu danej powierzchni przy użyciu materiału ściernego w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy. Materiały ścierne stosowane w tej technice są najróżniejsze - może być to piasek, metal, suchy lód, śrut). Dzięki piaskowaniu powierzchnia jest odpowiednio przygotowana do dalszych zabiegów, np. malowania proszkowego, które stanowi zabezpieczenie antykorozyjne.

Proces ten jest niezwykle pomocny przy precyzyjnym usuwaniu warstw lakierów, farby, różnych zanieczyszczeń. Znakomicie też poradzi sobie z rdzą. Według specjalistów zapewnia lepsze efekty niż szlifowanie.

Powierzchnie do piaskowania

Piaskowanie można wykonać na najróżniejszych materiałach - metalu, stali, drewnie, kamieniu, tworzywie sztucznym. Jego kolejną ogromną zaletą jest to, że pozwala na czyszczenie miejsc trudno dostępnych, np. zakrzywień.

Rodzaje ścierniwa

Efekty piaskowania są w dużej mierze uzależnione od rodzaju ścierniwa. Należy je umiejętnie dopasować do rodzaju powierzchni i posiadanego sprzętu. Najczęstszym rodzajem ścierniwa jest piasek kwarcowy. Poza nim fachowcy wykorzystują między innymi śrut, metal, suchy lód, kulki szklane, korund, żużel, a nawet kawałki skorupy orzechów kokosowych.

Różnica między piaskowaniem a śrutowaniem

Będąc w temacie piaskowania, można się spotkać z pojęciem śrutowanie. Otóż jest to nic innego jak piaskowanie z użyciem śrutu w postaci korundu lub kulek szklanych. Śrutowanie wymaga również specjalnego pomieszczenia, które pozwoli ograczniczyć zanieczyszczenia oraz odzyskać zastosowany śrut. Śrutowanie oczyszcza i odświeża najróżniejsze powierzchnie. Jest równie szybkie i skuteczne, co piaskowanie z użyciem innych materiałów.

Jakie firmy zajmują się piaskowaniem?

Piaskowanie metalu i innych materiałów to zadanie dla profesjonalistów, np. Firmy Handlowo - Usługowej Babuszkiewicz Leszek. Firma charakteryzuje się elastycznym podejściem do klienta, szybkością i dokładnością w realizacji wszystkich zleceń. A efekty? Najwyższej jakości. Przedsiębiorstwo specjalizuje się przede wszystkim w piaskowaniu konstrukcji stalowych i metalowych elementów.

Podziel się