Materiał Partnera Piaskowanie – na czym polega i jak wybrać dobre kruszywo?

Piaskowanie – na czym polega i jak wybrać dobre kruszywo?

Produkcja i obróbka technologia elementów obejmuje szeroki zakres zabiegów, nierzadko bardzo niebanalnych. Jednym z ciekawszych jest piaskowanie. Na czym ono polega i jak dobrać odpowiednie materiały do jego przeprowadzania.

Czym jest piaskowanie

Piaskowanie to proces technologiczny polegający na czyszczeniu bądź nadawaniu kształtu dowolnej powierzchni lub elementu poprzez skierowanie na niego silnego strumienia powietrza pod dużym ciśnieniem, zawierającego tzw. ścierniwo. Cząsteczki niesione w strumieniu powietrza z dużą prędkością uderzają w daną powierzchnią, stopniowo zdzierając z niej tzw. naddatek czyli niewielkie ilości tworzywa lub zalegające na jej powierzchni zanieczyszczenia. -Piaskowanie może być używane między innymi do szlifowania metali, szkła i drewna oraz do ich oczyszczaniawyjaśnia specjalista firmy Sandmix - Stosowane jest szczególnie tam, gdzie dostęp dla innych metod szlifowania czy czyszczenia jest mocno ograniczony. Człowiekiem, który opatentował metodę oczyszczania powierzchni poprzez piaskowanie był Benjamin Tilghman – miało to miejsce w październiku 1870 roku.

Jak dobrać materiał do piaskowania?

Wbrew nazwie materiałem do piaskowania nie musi być piasek – mogą to być inne materiały o drobnej, ziarnistej strukturze, odznaczające się wysoką twardością. Do powszechnie stosowanych należą między innymi drobiny metalu, kawałki suchego lodu, rozdrobnione skorupy orzechów lub inne twarde elementy roślinne. W doborze materiału należy brac pod uwagę przede wszystkim jego ziarnistość – im większe ziarna, tym skuteczniejsze piaskowanie, jednocześnie jednak materiał poddany zabiegowi jest narażony na większe uszkodzenia. Do czyszczenia z uciążliwych zabrudzeń używa się zwykle ścierniwa o większej średnicy pojedynczych ziaren, zaś do delikatnego szlifowania – ścierniwa mniejszego. Zaleca się używanie materiałów jednorodnych, tzn. takich, których każde ziarno jest identycznej wielkości – tylko w ten sposób osiągnie się pożądane efekty. Drugą kwestią, która warto brać pod uwagę jest czystość oraz skład chemiczny ścierniwa, które może mieć wpływa na poddaną obróbce powierzchnię. Dla przykładu suchy lód używany jest często w piaskowym oczyszczaniu elementów metalowych, ponieważ nie pozostawia śladów wilgoci, która może być przyczyną powstawania ognisk korozji.

Piaskowanie a BHP

Podczas nanoszenia ścierniwa na szlifowaną bądź czyszczoną powietrze w powietrzu unoszą się duże ilości pyłu, który może przedostawać się do oczu oraz układu oddechowego. Bezpośredni kontakt skóry ze strumieniem powietrza zawierającym ścierniwo może z kolei prowadzić do poważnych obrażeń. Z tego powodu każdy pracownik wykonujący piaskowanie musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, odbyć szkolenie BHP i wykonywać pracę wyłącznie w odpowiednim stroju ochronnym, obejmującym m.in. okulary oraz maskę. 

Podziel się